Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.

Numer Bieżący 3(43)/2008

Wydanie 3(43)/2008

Pierwszych sześć miesięcy roku 2008 za nami, a więc czas na pełniejszą ocenę tego, co było, i większa jasność w ocenie najbliższej przyszłości. Cieszy niewątpliwie fakt, że pomimo nieciekawych sygnałów zewnętrznych nasza gospodarka trzyma się nieźle. Realne wydaje się utrzymanie dobrego tempa wzrostu PKB, złoty mocny jak nigdy, EURO 2012 w Polsce jednak realne, a bezrobocie przestało straszyć. Są oczywiście cienie na tym obrazie ? giełda szuka dna, kredyty coraz droższe, zwyżkująca inflacja, brak fachowców, szczególnie w budownictwie, problemy w realizacji programu autostradowego to tylko te ważniejsze. Nie zmienia to jednak ogólnie korzystnego obrazu perspektyw polskiej gospodarki. 


Spis Treści

Str. Tytuł Autor PDF
5 Od Wydawcy Jan Deja
Pierwszych sześć miesięcy roku 2008 za nami, a więc czas na pełniejszą ocenę tego, co było, i większa jasność w ocenie najbliższej przyszłości. Cieszy niewątpliwie fakt, że pomimo nieciekawych sygnałów zewnętrznych nasza gospodarka trzyma się nieźle. Realne wydaje się utrzymanie dobrego tempa wzrostu PKB, złoty mocny jak nigdy, EURO 2012 w Polsce jednak realne, a bezrobocie przestało straszyć. Są oczywiście cienie na tym obrazie ? giełda szuka dna, kredyty coraz droższe, zwyżkująca inflacja, brak fachowców, szczególnie w budownictwie, problemy w realizacji programu autostradowego to tylko te ważniejsze. Nie zmienia to jednak ogólnie korzystnego obrazu perspektyw polskiej gospodarki. 
6 Druga połowa roku będzie gorsza Marcin Peterlik
Chociaż nie ma jeszcze danych makroekonomicznych na temat drugiego kwartału bieżącego roku, jest niemal pewne, że tempo wzrostu produktu krajowego brutto po raz pierwszy od sześciu kwartałów spadnie poniżej 6 procent. Samo w sobie nie jest to jeszcze oczywiście nic złego, ponieważ wzrost PKB pomiędzy 5 a 6 procent uznać należy za zadowalający. Nieco bardziej niepokojący może być fakt, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB będzie prawdopodobnie się obniżać, a w czwartym kwartale spaść może nawet poniżej poziomu 5 procent. Prawdopodobnie oznacza to, że polska gospodarka nie znajduje się już w fazie wzrostowej cyklu koniunkturalnego, ale po przekroczeniu punktu maksimum znalazła się w fazie spadkowej.
8 Nowoczesne domieszki do betonów wilgotnych Dirk Qvaeschning, Arnold Tomala
Galanteria betonowa spełniać musi najwyższe wymagania estetyczne stawiane przez inwestorów, architektów oraz klientów. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, producenci oferują szeroką paletę najróżnorodniejszych rodzajów form, kolorów i powierzchni kostek brukowych, płyt, a nawet krawężników. Czynnikiem odgrywającym przy tym rolę jest nie tylko estetyka, lecz także, a może przede wszystkim jakość, trwałość oraz stosunek ceny do jakości. Jakość elementu i jego trwałość zostały określone w normie PNEN 1338. To, na co producent może mieć wpływ, to optymalizacja stosunku jakości do ceny poprzez zaoszczędzenie cementu.
10 Cementownia Szczakowa ? czy życie powróci w ruiny? Piotr Piestrzyński
Rok 2008 jest przełomowy dla historii Jaworzna i leżących w granicach miasta pozostałości Cementowni Szczakowa. Najpierw, na przedwiośniu, odnalazło się kilka metrów sześciennych dokumentów cementowni. Dzięki tym kartom historii łatwiej będzie prześledzić zwłaszcza początki tego powstałego 125 lat temu zakładu. Potem, na początku czerwca, teren wraz z pozostałościami zakładu kupił na licytacji nowy właściciel, który chce tchnąć życie w ruiny. Stowarzyszenie Producentów Cementu będzie sponsorem strategicznym wystawy odnalezionych dokumentów. ? Musimy je posegregować, poddać renowacji, opisać. Myślę, że wernisaż wystawy odbędzie się w miesiącach listopad-grudzień 2009 roku, razem z otwarciem nowego budynku muzeum ? deklaruje Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.
12 Jestem zwolennikiem ruchu nowoczesnego Paweł Pięciak
? Moim zdaniem trzeba sobie zdawać sprawę, że z tej samej modernistycznej filozofii wyszły osiedla społeczne czy eleganckie kamienice lat trzydziestych i potem te straszne blokowiska. Wyrosły z tego samego pnia, ale efekt jest całkiem inny, i to są zupełnie inne rzeczy ? mówi Andrzej Owczarek, architekt.
16 Twórcy architektury betonowej ? ?wynalazcy? Marcin Charciarek
W wieku dwudziestym, jak nigdy dotąd, myśl ludzka przekroczyła granicę, za którą roztoczyło się rozległe pole dla wielkiego eksperymentu związanego z nową materią architektoniczną ? żelbetem. Jak się okazało, znaczenie i sens owego ?totalnego?eksperymentu były tak istotne dla życia współczesnych, że nie było nikogo, kto by podważał sens odbywającej się na oczach wszystkich racjonalistycznej przemiany w ludzkiej świadomości. Wraz z budową zapór wodnych i wiaduktów, stadionów i dworców lotniczych, obiektów inżynierskich i przemysłowych, ze słownika architekta zniknęły terminy: monument, kolumna, ornament. Nowi twórcy ? ?wynalazcy? zafascynowani wytworami cywilizacji i technologii zamanifestowali: ?dziś z żelbetem wszystko jest możliwe!?.
20 Niezwykły kamień Adam Karbowski
? Semmelrock patrzy bardzo dojrzale na produkt, który powszechnie nazywany jest na rynku brukiem, kostką brukową czy betonową kostką brukową. Dla nas nie jest to zwykły kamień betonowy, który często można zobaczyć na paletach. Prawdziwy finalny produkt, którego jesteśmy promotorem, to wspaniałe, cieszące oko i poruszające zmysły powierzchnie w otoczeniu wszelkiego rodzaju budowli ? mówi Paweł Ciepły, dyrektor zarządzający Semmerock Polska.
22 Ogród, park, muzyka, życie Paweł Pięciak
Budowa opery w Białymstoku jest już na półmetku. Prezentujemy aktualne fotografie z budowy (stan surowy otwarty), aby pokazać krok do tego, co w całej okazałości zobaczymy za około dwa lata. Wówczas betonowe dachy budynku zostaną w całości przykryte warstwą ziemi, trawy i pnączy. Cały dach zamieni się w ogród ? dostępny dla wszystkich. Ogród ten połączy się z naturalną parkową zielenią sąsiedniego Wzgórza Świętej Magdaleny. W najwyżej uniesionym punkcie budynku, na prostokątnym dachu nadscenia, trzydzieści metrów nad poziomem gruntu, znajdzie się najbardziej intensywna część ogrodu, z kręgiem wtajemniczenia. Po pokonaniu tej wysokości na własnych nogach lub windą, każdy będzie mógł do woli spoglądać na Białystok. Budynek opery stoi bowiem w samym centrum miasta.
26 Dom w krajobrazie 2008 Marcin Charciarek
W dniu 16 czerwca 2008 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VIII edycji Konkursu ?Architektura betonowa ? Gra brył elementarnych ? Dom w krajobrazie?. Po raz ósmy konkurs stał się zwieńczeniem pracy studentów II roku letniego semestru w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, prowadzonej przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Od siedmiu lat sponsorem konkursu jest polska branża cementowa.
28 Plac Wilsona najlepszą stacją świata Michał Karaś
Warszawskie metro może i jest najkrótsze w Europie, ale zwróciło uwagę całego świata dzięki konferencji MetroRail 2008. Ponad stu specjalistów uznało Plac Wilsona za najbardziej funkcjonalną i atrakcyjną stację zbudowaną w ostatnich latach. Warszawski przystanek zostawił w tyle Vancouver, Madryt i Kopenhagę.
29 Największa inwestycja w Polsce północno-zachodniej pie
W marcu przyszłego roku zostanie oddana do użytku Galeria Malta w Poznaniu. Jej budowa pochłonie 100 tys. metrów sześciennych betonu towarowego. Według reprezentującej inwestora Barbary Topolskiej z Neinver Polska, budowa galerii jest największą inwestycją w północno-zachodniej Polsce
30 EUROpostępy Michał Karaś
Polska zobowiązała się zbudować do końca 2011 roku sześć stadionów, tyle samo Ukraina. Lato 2008 to kluczowy moment przygotowań. Sześć obiektów jest w budowie, przetargi ogłoszono na kolejne trzy, dwa projekty są w opracowaniu. Zagrożony jest tylko finałowy obiekt w Kijowie.
32 Optymizm uzasadniony? Piotr Piestrzyński
Rekordowe były tegoroczne XIV Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada ? Polska, które w dniach 14-17 maja 2008 r. odbyły się w Kielcach. 1000 wystawców i podwystawców z 26 krajów, a wśród nich Stowarzyszenie Producentów Cementu, które propagowało wiedzę o dobrych drogach i autostradach betonowych. Minister infrastruktury mówił o optymizmie i koniecznych zmianach. Pierwszym sygnałem tych zmian był przywieziony na targi nowy szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. ? Trzeba zmieniać prawo. Pomogą w tym także zmiany w GDDKiA, które spowodują, że optymizm, który widać w Kielcach, będzie powszechny i Polska zrealizuje ambitny program drogowy. Polski i międzynarodowy potencjał będzie dźwignią postępu ? tłumaczył wystawcom minister Cezary Grabarczyk.
34 Rachunek ekonomiczny wskazał na beton Piotr Piestrzyński
Pierwsza w powiecie kieleckim i gminie Sitkówka-Nowiny nowoczesna droga betonowa powstaje w Nowinach k. Kielc. Firma Dyckerhoff Polska postanowiła sama wyremontować 720 metrów drogi dojazdowej do zakładu. O wyborze technologii betonowej zdecydował rachunek ekonomiczny. Z ofert przetargowych, które napłynęły do inwestora, wynikało, że droga betonowa będzie o 20% tańsza od bitumicznej.
36 Prawie sześć kilometrów ?betonówek? w tym roku Grzegorz Kijowski
Nawierzchnie betonowe, w porównaniu z bitumicznymi, przenoszą większe obciążenia ruchu drogowego, które występują na naszych drogach. I pomimo tego, że są pewne utrudnienia w trakcie wykonywania samych robót budowlanych, to późniejszy okres użytkowania daje pozytywny odbiór społeczności lokalnej ? mówi Tomasz Chronowski, inspektor Urzędu Gminy Grybów, odpowiedzialny za budowę i utrzymanie dróg.
38 Architektura polskich mostów podwieszonych Jan Biliszczuk, Wojciech Barcik
W Polsce pierwszy most podwieszony (kładkę dla pieszych przez Dunajec w Tylmanowej) zbudowano w roku 1959, według projektu Józefa Szulca i Włodzimierza Główczaka. Od tego czasu wybudowano w kraju ponad 40 obiektów podwieszonych różnych typów, a kilka dalszych czeka na realizację. Obserwujemy dynamiczny rozwój mostów podwieszonych, co obrazuje fakt, że w ostatnich latach powstało pięć dużych obiektów. Więcej mostów podwieszonych w porównywalnym okresie powstało tylko w Chinach.
42 Beton mierzy bardzo wysoko ? Burj Dubai Andrzej Ajdukiewicz
Rewolucja w budownictwie wysokim, polegająca na zdecydowanym zastępowaniu stali konstrukcyjnej przez beton, dojrzewała od blisko 20 lat. Jednak od roku 1992 najwyższym budynkiem z całkowicie betonową konstrukcją jest ciągle Central Plaza w Hongkongu (374 m). Wielkie budynki ostatniej dekady miały ustroje nośne mieszane, ze znaczącym zastosowaniem zespolonej konstrukcji stalowo-betonowej.
47 W Warszawie pracuje pompa Junjin o 53-metrowym wysięgu! Adam Karbowski
W ostatnich latach Warszawa i okolice stały się ogromnym rynkiem budowy. Wszystko wskazuje, że taki stan potrwa przez co najmniej kolejnych klika lat. Rosnące koszty pracy i krótkie terminy zmuszają wykonawców do sięgania po nowe rozwiązania w usprawnianiu pracy. Podobnie przecież jest na całym świecie. Rozwiązań jest oczywiście wiele, ale każdy inwestor szuka tych najskuteczniejszych. Bez wątpienia takim rozwiązaniem jest pompa o 53-metrowym wysięgu.
48 Lubię rozwiązywać problemy Jan Deja, Zbigniew Pilch
? Mnie pociągały problemy, które trzeba rozwiązywać, a nie projektowanie warsztatowe. Przekonałem się, że w tym jestem dobry ? mówi prof. Andrzej Cholewicki, jeden z najlepszych w kraju specjalistów od konstrukcji prefabrykowanych.
50 Lato ? czas szczególnej pielęgnacji betonu Grzegorz Bajorek
Lato jest okresem, kiedy w sposób szczególny należy troszczyć się o prawidłowe warunki dojrzewania betonu bezpośrednio po jego wbudowaniu w konstrukcję. Właśnie latem możemy spodziewać się ekstremalnych temperatur, które w połączeniu z innymi zjawiskami atmosferycznymi nasłonecznienie, wiatr) są częstą przyczyną zakłócenia procesów hydratacji, a nawet jej bezpowrotnego przerwania. W skrajnych przypadkach, przy betonach lub zaprawach półsuchych czy wilgotnych, może nastąpić całkowite ich przesuszenie i zatrzymanie wiązania i dojrzewania. W żargonie budowlanym mówi się wtedy o ?spaleniu? cementu w mieszance, a zjawisko to jest nieodwracalne.
54 Cement z dodatkiem kamienia wapiennego CEM II/A,B-LL ? właściwości i możliwości stosowania w budownictwie Zbigniew Giergiczny, Marcin Sokołowski
Kamień wapienny (wapień) to nie tylko podstawowy surowiec naturalny stosowany w produkcji klinkieru cementowego, ale to także jeden ze składników głównych cementu. Jest on pełnowartościowym składnikiem cementów portlandzkich wapiennych CEM II/A,B-LL(L) i cementów portlandzkich wieloskładnikowych CEM II/A,B-M. Wapień jest także powszechnie stosowanym przez producentów cementu dodatkiem drugorzędnym w składzie cementu. Podkreślić należy, że każdy producent klinkieru dysponuje tego rodzaju surowcem praktycznie w nieograniczonej ilości.
58 Najwyższa estakada realizowana w Polsce Radosław Sauć
Budowa III etapu Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni stanowi jeden z podstawowych warunków pełnego wykorzystania autostrady A-1, gdzie wszystkie obiekty betonowe infrastruktury komunikacyjnej są realizowane w oparciu o domieszki MC-Bauchemie Sp. z o. o. oraz betony produkowanie przez firmę Oltrans.
60 Technika mieszania przemysłowego Bartosz Kopia, Israel Barbosa Pinho
Od zarania dziejów technika mieszania jest nierozerwalnym elementem procesu produkcji materiałów budowlanych. Począwszy od ręcznego mieszania przy pomocy prymitywnych narzędzi tysiące lat wstecz, po dzień dzisiejszy, gdzie inżynierowie i projektanci doskonalą konstrukcje zaawansowanych technologicznie mieszalników przemysłowych, będących ?sercem? każdej linii do produkcji materiałów budowlanych.
62 Zastosowanie oprogramowania w projektowaniu mieszanek betonowych Zbigniew Potocznik
Współczesna ekonomika produkcji to nie tylko pieniądze. Wysokie wymagania jakościowe mają przełożenie zarówno na efektywność finansową przedsięwzięcia jak i na aspekt ekologiczny. Asekuranctwo projektanta, polegające na zawyżeniu poziomu bezpieczeństwa konstrukcji, bije po kieszeni wszystkich uczestników procesu budowlanego, na użytkowniku obiektu kończąc, ale także ogromnie obciąża środowisko naturalne produkcją nieracjonalnie wykorzystanych surowców i materiałów.
64 Prefabrykaty betonowe ? gdy jakość idzie w parze z odpowiedzialnością Katarzyna Chęcińska
Nieustanny postęp w budownictwie wymaga stosowania coraz szybszych, bardziej wydajnych i efektywnych metod wytwarzania oraz wznoszenia obiektów budowlanych. Presja ze strony inwestora zmusza niejednokrotnie wykonawcę do przyspieszania terminów związanych z zakończeniem inwestycji, co często powoduje odstępstwa od zasad przyjętych za zgodne ze sztuką budowlaną. Zwiększona staje się wówczas możliwość osłabienia parametrów konstrukcji, zarówno pod kątem wytrzymałościowym (przekroczenie SGN) jak i estetyczno-użytkowym (przekroczenie SGU). Wystąpieniu wad i uszkodzeń sprzyja również szereg zdarzeń niemożliwych do przewidzenia i wyeliminowania lub możliwych do usunięcia tylko w części.
67 Banalna rzecz ? krawężnik? Grzegorz Łój
Analizując różne dokumentacje techniczne nowo powstających nawierzchni oraz obserwując to, co powstało w ciągu kilku ostatnich lat, dochodzę do wniosku, że nastąpiła stagnacja, jeśli chodzi o asortyment stosowanych krawężników. Dominują podstawowe typy tych elementów, układane nierzadko wbrew ich przeznaczeniu czy nawet wbrew elementarnemu poczuciu estetyki. Ktoś mógłby powiedzieć, że inne krawężniki niż podstawowe nie są u nas dostępne na rynku. Nie jest to prawda, gdyż wytwórcy produkują głównie to, czego poszukują klienci.
70 Stowarzyszenie Wykonawców Posadzek Przemysłowych Adam Karbowski
14 listopada 2007 roku powstało Stowarzyszenie Wykonawców Posadzek Przemysłowych z siedzibą w Gdańsku. Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby rynku bezpośrednio związane z wykonawstwem posadzek. ? Stowarzyszenie stawia sobie za cel zbieranie wiedzy i doświadczenia wśród członków. Kluczowym aspektem działalności jest propagowanie właściwych zasad oraz wdrażanie jednolitych standardów wykonawczych, zgodnych z prawem budowlanym oraz technologią wykonywania posadzek przemysłowych ? mówi Wojciech Grzenia, prezes SWPP.
72 Ponad 10 tysięcy osób zwiedziło nasze cementownie pie
Cementownie w Europie i w Polsce otworzyły swoje drzwi w dniach 10-18 maja 2008 r. Inicjatorem przedsięwzięcia było Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU. W ramach Cement Plant Open Week cztery polskie zakłady: w Małogoszczu, Choruli, Trębaczewie i Nowinach zwiedziło ponad 10 tysięcy osób. Podczas dni otwartych sąsiedzi, mieszkańcy gmin, powiatów i regionów, w których pracują cementownie, mogli naocznie przekonać się, jak zmienił się przemysł cementowy w Polsce, który po inwestycjach ostatnich kilkunastu lat, sięgających 6 miliardów złotych, jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a dbałość o środowisko jest jego mocną stroną.
74 Innowacyjne ZM Ropczyce SA Piotr Piestrzyński
? Z jednej strony, jako dostawca produktów i usług korzystamy z dobrej koniunktury w budownictwie. Z drugiej strony, uderza w nas rządowy podział pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Podjęliśmy wyzwanie, poszukując nowych rozwiązań, nowych technologii, nowych projektów. Mamy w tym obszarze szereg spektakularnych sukcesów ? mówi Józef Siwiec, prezes zarządu i dyrektor naczelny Zakładów Magnezytowych Ropczyce SA.
77 Historie okołodomowe (2) Paweł Fąk
W odpowiedzi na pytanie o marzenia, wielu z nas jednym tchem wymienia rodzinę, własny dom i ogródek. No właśnie ? ogródek, niby na końcu, ale.... racja, po co nam wspaniały dom, skoro jego blask przyćmiewać będzie niezagospodarowane podwórko? Zapraszam do lektury drugiej części tekstu.
Polecamy: