Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.

Numer Bieżący 1(53)/2011

Wydanie 1(53)/2011

Ani się obejrzeliśmy, a tu już kończy się luty kolejnego roku. Jak zwykle, początek roku skłania do prób szacowania przyszłości – tej światowej, bliższej nam, krajowej, a na tym tle naszych osobistych losów.


Spis Treści

Str. Tytuł Autor PDF
5 Od wydawcy Deja Jan
Ani się obejrzeliśmy, a tu już kończy się luty kolejnego roku. Jak zwykle, początek roku skłania do prób szacowania przyszłości – tej światowej, bliższej nam, krajowej, a na tym tle naszych osobistych losów.
6 Był przełom, będzie wzrost Piestrzyński Piotr
− Gdy obserwuję poziom konsumpcji w starej Unii, wydaje mi się, iż nasza przyszłość, biorąc pod uwagę, że nasze zakłady cementowe należą do najnowocześniejszych w Europie, rysuje się z dużymi wyzwaniami, na które jesteśmy gotowi – mówi Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.
8 Ceniony partner, czyli 20 lat Stowarzyszenia Producentów Cementu Piestrzyński Piotr
Przemysł cementowy pod względem produkcji znajduje się na 6. miejscu wśród europejskich producentów cementu. Głęboka modernizacja techniczna w ostatnich latach spowodowała, że branża pod względem technologicznym znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej i światowej. Działalność przemysłu cementowego w Polsce jest przykładem dobrze realizowanej strategii zrównoważonego rozwoju – napisał wicepremier Waldemar Pawlak w piśmie gratulacyjnym na 20-lecie Stowarzyszenia Producentów Cementu. Rok 2010 był dla SPC rokiem jubileuszu, a obchody rocznicowe odbyły się 7 grudnia w Krakowie, podczas Barbórki.
10 Czego się spodziewać w gospodarce w 2011 roku Peterlik Marcin
Ocena ubiegłego roku pod kątem sytuacji gospodarczej jest trudna i niejednoznaczna. Z jednej strony koniunktura w sferze realnej kształtowała się lepiej niż oczekiwano, ale z drugiej pojawiły się poważne problemy w obszarze finansów publicznych, które zmusiły rząd do podjęcia trudnych i niepopularnych działań, takich jak na przykład podniesienie stopy podatku VAT czy ograniczenie składki przekazywanej otwartym funduszom emerytalnym. Działania te, mające na celu poprawę sytuacji w finansach publicznych, z całą pewnością nie są korzystne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i w 2011 mogą stanowić barierę wzrostu.
12 Zbliżony popyt na materiały budowlane Piestrzyński Piotr
Popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym w 2011 r. będzie zbliżony do sytuacji w minionym sezonie – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy Polskie Składy Budowlane SA.
12 Rok ilości kruszyw Piestrzyński Piotr
− Rok 2011 to rok ilości, natomiast rok 2012 to rok rodzajów kruszyw potrzebnych na realizację kontraktów drogowych – mówi Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Kruszyw.
13 Rozpędzona maszyna drogowo kolejowa wnp
− Maszyna jest rozpędzona. Nie jest możliwe nagłe przyhamowanie projektów drogowych i kolejowych. Myślę, że co najmniej do 2015 r. możemy być spokojni o pracę − mówił Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu podczas Forum „Zmieniamy Polski Przemysł”, które w lutym 2011 r. odbyło się w warszawskim hotelu Sheraton. Organizatorem forum było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.
14 Wydobyć jak najwięcej z najuczciwszego materiału Piestrzyński Piotr
Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz − autorzy projektu budynku Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Studio Architektoniczne Wojciech Obtułowicz i Partnerzy – projektanci Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji w Nowej Hucie – to zwycięzcy XIV edycji Konkursu Polski Cement W Architekturze. − Potrafimy wydobyć z tego najuczciwszego materiału, jakim jest beton, coraz więcej. Efekt pracy z betonem, po zdjęciu szalunków, nawet dla osób znających technologię jest miłym zaskoczeniem – mówił prof. Stefan Kuryłowicz, przewodniczący jury.
18 Maszyna wymiaru sprawiedliwości Pięciak Paweł
Sądzenie ma tak długą historię, jak sama cywilizacja. Dzieje nowożytnego sądownictwa to również historia pałaców sprawiedliwości, które były reprezentacyjnymi budynkami władzy. Z kształtu fasady sądu okręgowego w Katowicach bije absolutna powaga i majestat, ale dobór materiałów i charakter wnętrz przypominają, że żyjemy w demokracji. Przedstawiamy budynek, który zdobył jedną z dwóch równorzędnych nagród głównych w XIV edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”.
22 Nowe jak stare, czyli jak beton tchnął życie w Kursalon Piestrzyński Piotr
Dworzec gościnny w Szczawnicy, tzw. Kursalon, został wzniesiony 120 lat temu z drewna modrzewiowego. Spłonął doszczętnie w 1962 roku. W 2011 roku wygląda jak dawniej. Budynek odtworzono z… betonu, nadając mu nawiązującą do pierwowzoru modrzewiową elewację. Wkrótce Kursalon wróci do życia Szczawnicy. – Chcemy otworzyć go przed sezonem 2011 – zapowiada Krzysztof Mańkowski, prezes Thermaleo
24 Jestem od rozwiązywania problemów budowlanych Paweł Pięciak
– We mnie jest tęsknota, żeby budynek był wieczny, żeby nie był jak jednorazowe opakowanie, które trzeba zmiąć i wyrzucić – mówi Bolesław Stelmach, architekt, który w ostatnich latach trzy razy był wyróżniany w konkursie „Polski Cement w Architekturze”.
28 Betonowe szaty współczesnej sztuki Dworzak-Żak Ewa
Współczesność wyrażona językiem nowoczesnej architektury i sztuki dopisuje kolejny rozdział do dziejów miejsca zdewastowanego przez przemysł. W listopadzie 2010 roku oddano do użytku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, zwane w skrócie MOCAK (z ang. Museum of Contemporary Art in Krakow). Oddano na razie same budynki, sztuka wypełni je za kilka miesięcy. Muzeum powstało w opuszczonej przez przemysł dzielnicy Zabłocie, przy ulicy Lipowej, na terenie dawnej fabryki Schindlera. Dla sztuki nowoczesnej wykorzystano i zaadaptowano przestrzeń postindustrialną, do niedawna zapomnianą i lekceważoną, a leżącą „o rzut beretem” od centrum Krakowa i tak chętnie odwiedzanego przez krakowian i turystów Kazimierza.
32 Gdybym wiedział, że tyle lat będę wójtem, to bym same betonówki budował Bartosz Ormanty
Seminarium przybliżające tematykę budowy dróg betonowych odbyło się 22 grudnia w Dobieszkowie k. Łodzi. Po raz kolejny, tym razem w przedświątecznej atmosferze, włodarze gmin z województwa łódzkiego mogli dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat dróg betonowych – technologii, kosztów budowy i utrzymania.
34 Szczeliny w nawierzchniach betonowych Kamiński Olaf
W publikacji przedstawiono wybrane zagadnienia związane z wykonaniem szczelin w betonowych nawierzchniach drogowych i lotniskowych. Zaprezentowano szczególnie geometryczne rozwiązania szczelin i omówiono ich skuteczność w kompensowaniu zmian liniowych płyt betonowych, które są wynikiem działania warunków atmosferycznych. Te stosunkowo „mało znaczące’’ w zrozumieniu wielkości powierzchni elementy systemu nawierzchni betonowych w istocie decydują o trwałości i procesach utrzymaniowych tych konstrukcji. Poprawne zaprojektowane i wykonane mają wpływ na wszystkie aspekty użytkowe nawierzchni.
38 Drogi po korekcie Piestrzyński Piotr
Program budowy dróg krajowych został skorygowany przez rząd 25 stycznia 2011 roku i rozpisany na lata 2011-2015. − Na razie program to w większości zbiór życzeń, ale więcej napisać się nie da, gdyż nie znamy środków finansowych przyznanych Polsce przez UE na lata 2013-2020 – komentuje Adrian Furgalski z Zespołu Ekspertów Gospodarczych TOR.
40 Wzrostowe perspektywy dłuższego sezonu budowlanego Piestrzyński Piotr
– Rynek betonu towarowego powinien kontynuować tendencję wzrostową rozpoczętą w 2010 roku. Szacowany wzrost w br. to przedział 6-8%, co oznacza jego zwiększenie o 1,1-1,5 mln m3 – szacuje Piotr Rusecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. Najważniejsze czynniki wzrostowe rynku betonu w najbliższych latach to: kulminacja projektów infrastrukturalnych przed Euro 2012, inwestycje w energetyce, zwiększenie liczby realizacji w segmentach mieszkaniowym i commercial oraz wydłużający się sezon budowlany.
42 Wyróżnienie Znakiem Jakości "Dobry Beton" - po raz ósmy Kohutek Zdzisław
W związku z rosnącym zainteresowaniem środowiska – jesienią ubiegłego roku Zarząd Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce (SPBT) postanowił uruchomić VIII edycję Kampanii „Dobry Beton”.
44 Energooszczędność w budownictwie - priorytetem w Unii Europejskiej Środa Bożena
Unia Europejska, mając w perspektywie konieczność realizacji przyjętego celu redukcji zużycia energii do 2020 roku, wprowadza zaostrzone standardy efektywności energetycznej w budownictwie. Ma to na celu zachęcenie do wyboru energooszczędnych produktów i technologii.
47 Betonowa rafa innowacji redakcja
Sztuczna rafa wykonana z betonu, system bariery termicznej utrzymujący stałą temperaturę w budynku niezależnie od pory roku oraz nowa technologia stawiania budynków ze stale izolowanym prefabrykowanym systemem paneli betonowych zostały nagrodzone w konkursie „Lafarge invention awards” organizowanym przez Grupę Lafarge. Konkurs ma na celu promocję innowacji i budownictwa zrównoważonego. Jednym z trzech zwycięzców konkursu został Polak.
48 Prefabrykowane łukowe elementy przepustów Chęcińska Katarzyna
Jesienią 2010 roku w Darłowie, w ramach realizacji zadania „Przebudowa obiektów w ciągu drogi krajowej nr 37”, zmontowano dwa obiekty mostowe – przepusty z użyciem żelbetowych prefabrykatów o przekroju łukowym. To kolejny przykład na zastosowanie technologii prefabrykacji w budownictwie inżynieryjnym.
50 Co najmniej na 15 betonowań Piestrzyński Piotr
Płytę konstrukcyjną MFP dla przemysłu betonowego wprowadza w marcu na rynek Grupa Pfleiderer Grajewo SA. − To płyta szalunkowa służąca do formowania betonu. Może być stosowana do wylewania fundamentów i różnego rodzaju konstrukcji betonowych − tłumaczy prezes firmy Wojciech Gątkiewicz.
52 Wybitne realizacje konstrukcji betonowych w świecie 2006-2009 (część 2 - konstrukcje inżynierskie) Ajdukiewicz Andrzej
Kładka przez rzekę Svratka w Czechach, Trzeci Most Milenijny w hiszpańskiej Saragossie oraz wiadukt Wadi Abdoun w Jordanii to obiekty inżynierskie z okresu 2006-2009 nagrodzone przez fib – Międzynarodową Federację Betonu Konstrukcyjnego.
58 Wpływ kamienia wapiennego na właściwości reologiczne zaczynu cementowego Piechówka Magdalena
Stosowanie dodatków mineralnych do cementu stało się powszechną praktyką technologiczną. Obecnie wiele badań, w kraju i za granicą, dotyczy zagadnień związanych ze stosowaniem kamienia wapiennego jako jednego z głównych dodatków mineralnych do cementu. Realizowana tematyka jest bardzo ważna z ekologicznego, ekonomicznego i technicznego punktu widzenia. W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu dodatku mielonego kamienia wapiennego na właściwości reologiczne zaczynu cementowego. Zawartość kamienia wapiennego w składzie cementu wynosiła od 5% do 50% masy. Badania prowadzono na zaczynach i zaprawach.
64 Wpływ domieszek na urabialność porowatość i wytrzymałość SCC Piekarczyk, Szwabowski
W tekście przedstawiono wyniki badań wpływu domieszek upłynniających, napowietrzających, przeciwspieniających i stabilizujących (SP, AEA, AFA, VMA) na zawartość powietrza w mieszance, jej urabialność oraz wytrzymałość na ściskanie i charakterystykę porowatości stwardniałego betonu samozagęszczalnego. Rezultaty badań wykazały, że wymienione domieszki znacząco wpływają na badane właściwości oraz charakterystykę porowatości według PN-EN 480-11.
68 Nowe osiągnięcia w dziedzinie domieszek do betonu Łukowski Paweł
Rosnące wymagania ze strony użytkowników narzucają konieczność stałego ulepszania właściwości betonu. Jednym z elementów umożliwiających ten rozwój jest coraz szersze stosowanie domieszek, które stanowią racjonalny i skuteczny środek modyfikacji cech zarówno mieszanki betonowej, jak i betonu stwardniałego. W niniejszym artykule przedstawiono najnowsze osiągnięcia i trendy badawcze w dziedzinie domieszek do betonu.
72 Górka Cement ze stuletnią tradycją Piestrzyński
Blisko stuletnią historię ma produkcja cementu w Górce. Spadkobierczyni tradycji – spółka Górka Cement należąca do koncernu Mapei – jest europejskim liderem w produkcji cementów glinowo-wapniowych i wysokoglinowych.
74 Dogłębnie rozumiemy potrzeby klientów Piestrzyński Piotr
– Prowadzone szeroko zakrojone działania na rynkach międzynarodowych zaowocowały zwiększeniem eksportu w ciągu dwóch ostatnich lat o blisko 70%. Na ten rok zakładamy dalszą dynamikę wzrostową sprzedaży eksportowej – mówi Józef Siwiec, prezes zarządu Zakładów Magnezytowych Ropczyce SA.
76 Nie kupuj kota w worku - wybierz "Pewny Cement" Piestrzyński Piotr
− Będziemy walczyć bardzo konsekwentnie o obecność na polskim rynku wyłącznie cementu o parametrach zgodnych z normami. To jest batalia o bezpieczeństwo ludzi, którzy budują, i ludzi, którzy użytkują obiekty – tłumaczy Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.
78 Dzień kostki brukowej na Budmie Redakcja
Dzień kostki brukowej zorganizowało w trakcie Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2011 Stowarzyszenie Producentów Brukowej Kostki Drogowej. Częścią dnia kostki, który wypadł 12 stycznia br., było seminarium pt. „Rynek kostki brukowej w Polsce – sytuacja obecna oraz perspektywy rozwoju”, podczas którego cztery firmy otrzymały certyfikaty III edycji Znaku Jakości – SPBKD „Trwała Kostka – Gwarancją Jakości”. Były także pokazy układania kostki brukowej manualnie i mechanicznie.
Polecamy: