Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.

Numer Bieżący 3(63)/2013

Wydanie 3(63)/2013

  W kalendarzu połowa lipca i od ponad dwóch tygodni Polska na wakacjach. Młodzież szkolna, studenci, a wraz z nimi miliony rodaków już odpoczywających lub planujących swój urlop – choć, niestety, nie zawsze udaje się to zrealizować. Mieszkańcy dużych miast cieszą się pustawymi ulicami w drodze do pracy, nad Bałtykiem tłok średni, morze nawet cieplejsze niż zwykle, na Podhalu, narzekając, pracowicie liczą „dutki”, południe Europy często wręcz zdominowane przez Polaków – oto najkrótszy opis naszej rzeczywistości wakacyjnej. Pomimo że wakacje to czas większego luzu przyprawionego choćby nutką optymizmu, to nastroje w Europie, a także w Polsce, dość marne. Przewiduje się, że PKB w strefie euro spadnie o 0,6 procenta, czyli głębiej niż prognozowano jeszcze w maju. Także u nas drugi kwartał kończy się wręcz symbolicznym przyrostem PKB (około 0,5 procenta).


Spis Treści

Str. Tytuł Autor PDF
5 Wstępniak Jan Deja
  W kalendarzu połowa lipca i od ponad dwóch tygodni Polska na wakacjach. Młodzież szkolna, studenci, a wraz z nimi miliony rodaków już odpoczywających lub planujących swój urlop – choć, niestety, nie zawsze udaje się to zrealizować. Mieszkańcy dużych miast cieszą się pustawymi ulicami w drodze do pracy, nad Bałtykiem tłok średni, morze nawet cieplejsze niż zwykle, na Podhalu, narzekając, pracowicie liczą „dutki”, południe Europy często wręcz zdominowane przez Polaków – oto najkrótszy opis naszej rzeczywistości wakacyjnej. Pomimo że wakacje to czas większego luzu przyprawionego choćby nutką optymizmu, to nastroje w Europie, a także w Polsce, dość marne. Przewiduje się, że PKB w strefie euro spadnie o 0,6 procenta, czyli głębiej niż prognozowano jeszcze w maju. Także u nas drugi kwartał kończy się wręcz symbolicznym przyrostem PKB (około 0,5 procenta).
6 Polska gospodarka na razie w dołku Marcin Peterlik
W pierwszym kwartale 2013 roku, zgodnie z oczekiwaniami, tempo wzrostu produktu krajowego brutto spadło w Polsce poniżej 1 procenta i wyniosło 0,5 procent. Sprawdziły się więc formułowane od dłuższego czasu prognozy, że początek tego roku będzie najtrudniejszym okresem dla naszej gospodarki. Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale był najsłabszy od piętnastu kwartałów, to jest od pierwszego kwartału 2009 roku, kiedy to wyniósł 0,4 procent. Jednocześnie był to piąty kwartał z rzędu, w którym wzrost gospodarczy w Polsce spowalniał. Przytoczone liczby nie pozostawiają wątpliwości, że choć nie wystąpiła recesja (ujemne tempo wzrostu PKB), to nasza gospodarka znalazła się w fazie poważnego spowolnienia makroekonomicznego.
8 Rozważania nie tylko na temat trwałości betonu - wywiad z prof. Adamem Neville'em Bożena Środa, Piotr Kijowski
W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin światowej sławy eksperta i wybitnego specjalisty w dziedzinie technologii i konstrukcji betonowych – profesora Adama Neville’a. Prof. Neville jest autorem lub współautorem dziewięciu książek oraz autorem ponad 250 artykułów naukowych i technicznych w zakresie betonu. Prof. Neville był profesorem na uczelniach w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie oraz honorowym członkiem Amerykańskiego Instytutu Betonu. Jest autorem książki „Właściwości betonu”, wydanej po raz pierwszy w 1963 r., która została przetłumaczona na 13 języków. W kolejnych wydaniach systematycznie uzupełniał swoje dzieło w oparciu o wieloletnie badania i praktyczną wiedzę inżynierską o betonie. W wielu regionach świata książka jest nazywana „biblią betonu Neville’a”. Stowarzyszenie Producentów Cementu wydało czwartą i piątą edycję „Właściwości betonu” w języku polskim – ostatnią, piątą, w ubiegłym roku. Na łamach naszego czasopisma publikujemy wywiad z profesorem Neville’em; wśród odpowiedzi znajdzie się również wypowiedź jego żony Mary, która towarzyszy Profesorowi od 61 lat. W wywiadzie zapytaliśmy Pana Profesora nie tylko o jego działalność na polu technologii i konstrukcji betonowych.
10 Maszyna zbudowana dla informatyków Paweł Pięciak
„Infrastruktura informatyczna w tym miejscu jest unikatowa w skali światowej, dobrana tak, aby być żywym laboratorium. Taką koncentrację technologii spotyka się tylko w najnowocześniejszych korporacjach przemysłu IT. Tylko jeden ośrodek na świecie, w San Jose w Kalifornii, ma podobnie zaawansowane zaplecze dydaktyczne” – w ten sposób zachwalają swoją nową siedzibę pracownicy naukowi krakowskiej uczelni. Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyło jedną z trzech równorzędnych nagród w XVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Generalnym wykonawcą inwestycji był Mostostal Warszawa.
13 Osobliwa kabaretka Paweł Pięciak
Budynek biurowy Prosta Tower zdobył jedną z trzech równorzędnych nagród w XVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. O architekturze budynku pisaliśmy w numerze 3/2011 kwartalnika, o technologii robót budowlanych w numerach 4/2011 i 1/2012. Po nagrodzie – krótkie podsumowanie.
14 Beton ujarzmiony w płycie Dawid Hajok
Płyty budowlane mfp® to elementy wielu zastosowań. Sprawdzają się zarówno we wstępnym kryciu dachów, wykonaniu podłóg, jak i w pracach wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Jednym z ich najnowocześniejszych zastosowań są jednak szalunki wielokrotnego użytku.
16 Nie jestem teoretykiem Paweł Pięciak
Rozmowa z Jakubem Wacławkiem, laureatem (razem z Grzegorzem Stiasnym) Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich w roku 2012, jurorem XVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.
20 Wzornictwo to zysk dla gospodarki Dawid Hajok
W naszym kraju wzornictwo przemysłowe to wschodzący rynek. Żeby jednak wykorzystać jego potencjał, potrzebna jest zmiana świadomości i zrozumienie, że inwestycja we wzornictwo to zysk dla gospodarki, budowanie pozytywnego wizerunku kraju i pomnażanie jego kultury oraz umacnianie tożsamości – mówią ci, którzy wzornictwem zajmują się na co dzień.
23 Mniej znaczy więcej czyli idealizacja materii betonowej Marcin Charciarek
Wyniki XIII Edycji Konkursu Architektura Minimum – Architektura Betonowa – Dom w krajobrazie.
24 Brama do miasta Paweł Pięciak
Ilu ludzi jest w stanie zobaczyć i docenić ładnie wykonane betonowe wnętrze w korporacyjnym biurowcu, urzędzie, banku czy domu jednorodzinnym? Pracownicy, właściciele, petenci, goście – raczej ograniczona liczba. Ilu ludzi jest w stanie zobaczyć takie wnętrze w instytucji kultury, której głównym celem jest przyciągnięcie do siebie jak największej liczby widzów czy zwiedzających? Coraz większa popularność muzeów pokazuje, że najlepiej zorganizowane placówki odwiedza w Polsce od kilkuset do 3 tysięcy osób dziennie. Są to coraz częściej ludzie bardzo świadomi, a nie petenci czy klienci firmy świadczącej usługi dla ludności. Są nastawieni na doznania. Idąc do muzeum, oczekują przeżyć związanych nie tylko z oglądaniem wystawy, ale też z oprawą, aranżacją wnętrz i – może wcale nie na końcu – z architekturą.
27 Premier: zbudujemy elektrownię w Opolu Pie
– Rząd znajdzie środki i sposoby, by powstała nowa elektrownia w Opolu – powiedział 6 czerwca 2013 r. premier Donald Tusk. Dwa nowe bloki na węgiel kamienny w Opolu miała budować Polska Grupa Energetyczna, ale wycofała się z tej inwestycji.
28 Nie tylko bruki i ulice Dawid Hajok
System Termalica firmy Bruk-Bet oferuje kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich, którzy w szybkim czasie pragną wybudować ciepły dom o przyjaznym dla mieszkańców mikroklimacie.
30 Feliks Pancer - wielki inżynier i propagator wiedzy Agnieszka Defus, Marek Gawlicki
W świadomości społecznej historia techniki oraz historia kultury materialnej przegrywają zdecydowanie z działami historii, w których pobrzmiewa chrzęst zbroi rycerskich i huk armat. Znacznie bardziej popularni są wielcy wodzowie niż wielcy inżynierowie. Większość tych ostatnich dość szybko ulega zapomnieniu, mimo że ich dzieła nie tylko ułatwiają życie wielu ludziom i zachwycają swym pięknem oraz pomysłowością rozwiązań konstrukcyjnych. Jedną z takich postaci jest Feliks Pancer, utalentowany inżynier, który prawdopodobnie jako pierwszy wprowadził do języka polskiego słowo „beton”. Był dbałym o piękno projektantem i budowniczym, a także utalentowanym nauczycielem i popularyzatorem wiedzy. W znacznej mierze przyczynił się do uruchomienia produkcji sztucznego wapna hydraulicznego i prefabrykatów betonowych wykorzystywanych w trakcie budowy Kanału Augustowskiego.
33 Słowa na podreperowanie nastrojów Piotr Piestrzyński
Udostępnienie laboratoriów GDDKiA samorządom realizującym inwestycje oraz 50 nowych przetargów na budowę dróg w 2014 roku – to najważniejsze zapowiedzi Lecha Witeckiego, p.o. dyrektora generalnego dróg krajowych i autostrad podczas otwarcia XIX Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego „Autostrada – Polska”, które od 21 do 24 maja 2013 r. odbywały się w obiektach Targów Kielce.
34 "Beton - wiemy jak i dlaczego" - najlepsze seminarium w historii Piotr Piestrzyński
– Z betonem mamy do czynienia od wielu, wielu lat. Wiemy, jak robić beton i jaki beton potrzebny jest do określonych zastosowań. Bywają jednak przypadki, kiedy komuś coś nie wyjdzie i wtedy wszelkie doniesienia medialne mówią źle nie o ludzkich błędach, tylko o betonie. Nie zgadzamy się z tym, stąd nasze dzisiejsze spotkanie pt. „Beton – wiemy jak i dlaczego”. Prelegenci przekażą państwu niezbędne kompendium wiedzy o drogach lokalnych, ekspresowych i autostradach z betonu, o betonowych nawierzchniach lotniskowych i o trwałości betonu – mówił, otwierając seminarium, Andrzej Ptak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Zdaniem wielu uczestników, seminarium, które odbyło się 21 maja 2013 r. podczas XIX Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego „Autostrada – Polska”, było jednym z najlepszych w historii seminariów dotyczących betonu.
36 Trzeciej szansy nie będzie Piotr Piestrzyński
– Tego, co stało się, nie da się cofnąć. Wiele firm upadło. Ale zbliżamy się do nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Najważniejszym zadaniem wszystkich stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym jest sprecyzowanie popełnionych błędów i doprowadzenie do takiego stanu, by się nie powtórzyły – mówi Adam Kulikowski, prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. Od końca 2012 r. samorząd wykonawczy prowadzi z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad rozmowy nad przygotowaniem warunków do nowej perspektywy unijnej.
38 Duże możliwości Roller Compacted Concrete red
Trzy odcinki dróg lokalnych w technologii betonu wałowanego powstały w gminach Koczała i Tuchomie na Pomorzu. Drogi te zrealizowano z wykorzystaniem materiałów firmy Lafarge za pomocą układarki do układania mas bitumicznych. Jest to kolejny krok w rozwoju dróg betonowych w Polsce.
40 Obwodnica z przyszłością Piotr Piestrzyński, Piotr Kijowski
Najdłuższa droga powiatowa o nawierzchni betonowej i pierwsze w Polsce betonowe rondo wykonane maszynowo powstały pod koniec 2011 roku w okolicach Świdnicy. Wykonawca, który wygrał przetarg na 13 kilometrów obwodnicy miasta, zaproponował zmianę technologii z bitumicznej na betonową. Udało się. Na tym nie koniec, gdyż zostawiono furtkę na przyszłość. Wszystkie obiekty inżynierskie w przebiegu drogi zostały dostosowane do budowy drugiej jezdni.
42 Ruszyły przetargi na nową perspektywę unijną Pie
Pierwszy przetarg na budowę drogi przy wsparciu środków z nowej perspektywy unijnej ogłosił 5 czerwca 2013 r. minister transportu Sławomir Nowak. Jeszcze w 2013 roku zostanie ogłoszonych około 50 postępowań przetargowych na drogi ekspresowe o długości ponad 700 km i wartości ponad 35 mld złotych.
44 BASF: Tworzymy chemię, która łączy Dawid Hajok
„Wiemy, że miłość to reakcja chemiczna (…) dzięki chemii plastry lubią wodę” – głosi jedna z reklam BASF, której celem jest prezentacja niewidocznej na co dzień roli przemysłu chemicznego w tworzeniu inteligentnych rozwiązań, mających ułatwiać codzienne życie milionom ludzi. To samo stało się tematem wystawy „Rynek Innowacji 2013” zaprezentowanej 21–23 maja w Warszawie.
45 W sieci białych dróg Piotr Piestrzyński
Firma Mo-Bruk z Korzennej, w związku z ogromną konkurencją i mniejszą rentownością budowy lokalnych dróg betonowych, przygotowuje się do realizacji dużych zadań i z myślą o nich inwestuje w sprzęt ponad 11,6 mln złotych. – Lokalnych dróg betonowych jest w niektórych rejonach kraju tak dużo, że śmiało możemy mówić już o sieci biały dróg – tłumaczy Tobiasz Mokrzycki, wiceprezes zarządu ds. budownictwa drogowego Mo-BRUK SA.
46 Toruń spięty drugim przęsłem Piotr Piestrzyński
22 maja 2013 r. nad Wisłą w Toruniu, w miejscu budowy nowego mostu, zamontowano drugie przęsło, które spięło obydwa brzegi. Prace na moście idą pełną parą, gdyż otwarcie nowej toruńskiej przeprawy ma nastąpić 1 grudnia br.
48 Tworzenie betonu przyszłości - technologia, modelowanie i konstruowanie Andrzej Ajdukiewicz
Taki ambitny tytuł wybrano dla dorocznego Sympozjum fib (Międzynarodowego Stowarzyszenia Konstrukcji Betonowych), które odbyło się w Tel-Avivie, w dniach 22-24 kwietnia 2013. Organizację powierzono największej izraelskiej uczelni technicznej: Izraelskiemu Instytutowi Technologii – TECHNION oraz Izraelskiemu Stowarzyszeniu Inżynierów Budownictwa i Infrastruktury – IACIE.
52 Przyszłość wylana z betonu Dawid Hajok
Dwie strategiczne inwestycje Krakowa, Centrum Kongresowe oraz Hala Widowiskowo-Sportowa, weszły już na bardzo zaawansowany etap budowy. Stolica Małopolski jak równy z równym powalczy o miejsce na mapie największych wydarzeń masowych w kraju.
58 Badania typu kruszyw budowlanych a ich zamierzone zastosowanie Grzegorz Bajorek, Marta Kiernia-Hnat
Polska wstępując w maju 2004 r. do Unii Europejskiej musiała wdrożyć przepisy obowiązujące w Unii, a co za tym idzie przyjąć także do stosowania normy europejskie stosowane w pozostałych krajach członkowskich. Będące wcześniej w stosowaniu polskie, niezharmonizowane normy dla kruszyw, jak na przykład PN-86/B-06712 [1], bardzo precyzyjnie określały wymagany i niezbędny zakres badań zarówno na etapie badań wstępnych (obecnie badań typu) jak i badań bieżących. Europejskie normy dotyczące kruszyw zakładają możliwość wykonywania badań wielu właściwości kruszyw. W zależności od pochodzenia kruszywa, czy też jego zamierzonego zastosowania, zakres wymaganych badań może być różny. Wskazują, że część właściwości musi być określona przez producenta (sugerują to sformułowania „kruszywo powinno spełniać wymagania…”) natomiast w przypadku niektórych właściwości pozwala na pominięcie ich w badaniach poprzez sformułowania „jeśli jest to wymagane …”. Ale czy na pewno można niektóre z parametrów pominąć w badaniach?
58 Ocena wpływu zastosowanego kruszywa na właściwości konstrukcyjnych betonów mostowych Piotr Górak, Zbigniew Kołacz
Budownictwo drogowo-mostowe było w ostatnich czasach jednym z prężniej rozwijających się sektorów, pchało do przodu całą gospodarkę, a gwałtownie wzrastająca w ostatnich latach ilość inwestycji w zakresie infrastruktury komunikacyjnej spowodowała w pewnym momencie problemy z dostępnością i regularnością dostaw kruszyw łamanych używanych w betonach mostowych i nawierzchniowych. Co prawda obecnie widać wyraźne wyhamowanie w realizacji tych inwestycji, lecz w aspekcie nowej perspektywy finansowej i nowego budżetu UE należy liczyć się, w ciągu następnych lat, z kolejną falą wzrostu ilości inwestycji drogowych.
64 Nowe rozporządzenie unijne dotyczące wyrobów budowlanych (2) Grażyna Bundyra-Oracz
Wymagania Rozporządzenia nr 305/2011 w odniesieniu do podmiotów gospodarczych uczestniczących w procesie wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku wyrobów budowlanych weszły w życie z dniem 1 lipca 2013 r.
68 System Gepotech Krzysztof Knop
Zabezpieczenie antykorozyjne i chemoodporne konstrukcji betonowych i stalowych z zastosowaniem izolacji natryskowej na bazie polimoczników.
70 Światowy rynek cementu w 2012 roku Dariusz Konieczny
W 2012 roku gospodarka światowa ciągle znajdowała się pod wpływem trwającego kryzysu i niepewności  makroekonomicznej odczuwalnej w wielu regionach, w tym w UE. Potencjał makroekonomiczny gospodarek rozwijających się był niższy niż w roku poprzednim i poddał się oddziaływaniu mocniejszych gospodarek, w których odnotowano spadki popytu. W UE ciągle odczuwalny jest brak wspólnej strategii pozwalającej na przywrócenie wzrostu gospodarczego. Na skutek tego w UE mieliśmy do czynienia z niewielką recesja wynoszącą -0,3% w porównaniu do całkiem dobrego wyniku (1,6%), jaki miał miejsce w roku 2011. Natomiast w innych rozwiniętych gospodarkach, np. w USA i w Japonii, mieliśmy do czynienia ze wzrostem gospodarczym odpowienio +2,2% i +2,0%.
72 Dobry partner dla firm cementowych i wapienniczych red
– Jesteśmy postrzegani jako dobry i sprawdzony partner do kompleksowych zadań obejmujących ceramikę ogniotrwałą – mówi Sławomir Kłósek, wiceprezes Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej ŻARÓW SA. Firma, której tradycja sięga 160 lat wstecz, zorganizowała w maju br. konferencję naukowotechniczną pt. „Materiały ogniotrwałe w przemyśle cementowym i wapienniczym” pod patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej.
74 Uważaj co kupujesz - uwaga na produkty "cementopodobne" Tomasz Pużak
Cement – podstawowy składnik betonu – ma kluczowe znaczenie dla jakości konstrukcji budowlanych. Niewłaściwy dobór cementu grozi obniżeniem trwałości konstrukcji, a nawet możliwością całkowitej utraty jej nośności, ponadto powoduje usterki estetyczne (przebarwienia, wykwity, „raki”). Dlatego też przystępując do robót budowlanych należy pamiętać, że użycie cementu niskiej jakości i niewiadomego pochodzenia, nawet przy jego odpowiedniej zawartości w betonie, niesie ryzyko poważnych konsekwencji.
78 Krawężniki - DE LUXE Mariusz Buczek
Wymagania stawiane betonowym elementom drogowym zmieniają się każdego roku. Priorytetem jest właściwy stan techniczny dróg, a przede wszystkim ich zimowe utrzymanie w Polsce. Projektanci systematycznie podnoszą wymagania stawiane materiałom wykorzystywanym w inwestycjach drogowych.
Polecamy: