Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.

Numer Bieżący 3(67)/2014

Wydanie 3(67)/2014

Tak, tak, to już środek letniej kanikuły i, jak zawsze, wręcz klasyczne komentarze – w górach zbyt zimno i mokro, rybka w marnym nadmorskim barze droższa niż w „topowych” śródmiejskich restauracjach itd. itp. I właściwie tylko te informacje są typowe dla letniego sezonu „ogórkowego”. Pomimo że parlamentarzyści wyjechali na wakacje, wybory europejskie już od dwóch miesięcy za nami, nie można ani na chwilę odetchnąć od otaczającej nas ciężkiej i złożonej atmosfery. Trudno o spokój, gdy całkiem niedaleko, w początkach dwudziestego pierwszego wieku, zestrzeliwany jest samolot pasażerski z prawie trzystoma osobami na pokładzie, a na ziemi i w powietrzu toczy się regularna wojna. Wobec takich dramatów bledną doniesienia o jednoczeniu się „prawicy”, próbach łączenia się „lewicy”, a także dywagacje nad tym, czy premier lub minister spraw zagranicznych wyjadą do Brukseli.


Spis Treści

Str. Tytuł Autor PDF
5 Od Wydawcy Jan Deja
Tak, tak, to już środek letniej kanikuły i, jak zawsze, wręcz klasyczne komentarze – w górach zbyt zimno i mokro, rybka w marnym nadmorskim barze droższa niż w „topowych” śródmiejskich restauracjach itd. itp. I właściwie tylko te informacje są typowe dla letniego sezonu „ogórkowego”. Pomimo że parlamentarzyści wyjechali na wakacje, wybory europejskie już od dwóch miesięcy za nami, nie można ani na chwilę odetchnąć od otaczającej nas ciężkiej i złożonej atmosfery. Trudno o spokój, gdy całkiem niedaleko, w początkach dwudziestego pierwszego wieku, zestrzeliwany jest samolot pasażerski z prawie trzystoma osobami na pokładzie, a na ziemi i w powietrzu toczy się regularna wojna. Wobec takich dramatów bledną doniesienia o jednoczeniu się „prawicy”, próbach łączenia się „lewicy”, a także dywagacje nad tym, czy premier lub minister spraw zagranicznych wyjadą do Brukseli.
6 Gospodarka powyżej oczekiwań Marcin Peterlik
Podane przez Główny Urząd Statystyczny dane na temat dynamiki PKB w pierwszym kwartale tego roku zaskoczyły wszystkich. Najwięksi optymiści spodziewali się wyniku na poziomie 3 procent, tymczasem okazało się, że wzrost wyniósł 3,4 procent. Wysokie tempo wzrostu to przede wszystkim efekt utrwalenia się i wzmocnienia pozytywnego wpływu popytu krajowego i nadal dodatniego (choć mniejszego niż w poprzednich kwartałach) wpływu popytu zagranicznego. Czynnikiem, który wzmacniał wzrost w pierwszym kwartale była także łagodna zima, która przyczyniła się do ożywienia w sektorze budowlanym i jednocześnie pozytywnie wpłynęła na dynamikę inwestycji.
8 Nie kupuj kota w worku Dawid Hajok
Stowarzyszenie Producentów Cementu szacuje, że w 2013 r. na rynek trafiło ok. 700 tys. ton wyrobów cementopodobnych, w tym znacząca ilość produktów o obniżonych parametrach jakościowych. Takie produkty nadają się jedynie do lekkich prac wykończeniowych. Ich stosowanie w innym celu może zakończyć się katastrofą.
12 Polska energetyka w okresie transformacji Dawid Hajok
Kryzys na Wschodzie i zmiany w strukturach władzy weryfikują politykę energetyczną Unii Europejskiej. Obok ochrony klimatu i odnowy przemysłu jednym z najważniejszych problemów krajów sojuszu jest dziś bezpieczeństwo energetyczne.
16 Firma, która wyznaczyła standardy i zmieniła oblicze polskiego budownictwa Piotr Piestrzyński
– Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że firma MC-Bauchemie wyznaczyła standardy sprzedaży domieszek na polskim rynku. Potem swoją pozycję rynkową potwierdziła, inicjując powołanie Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej, które zostało zarejestrowane 15 marca 2012 roku – mówi Piotr Rusecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. W 2014 roku przypada 20-lecie działalności MC-Bauchemie w Polsce.
18 Chcemy być najlepsi Paweł Pięciak
Rozmowa z architektem Szczepanem Wrońskim z „młodej” warszawskiej pracowni WXCA, która od 2007 wygrała kilka prestiżowych konkursów architektonicznych na obiekty publiczne, a w 2012 dostała wyróżnienie w konkursie „Polski Cement w Architekturze” za muzeum w podwarszawskich Palmirach.
24 W Śląskiej krzemowej dolinie Marcin Charciarek
Wyróżnienie XVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze zdobyła pracownia architektoniczna Medusa Group oraz inwestor, firma Infinite Dreams, za własny kameralny budynek biurowy postawiony na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, w miejscu, gdzie tereny poprzemysłowe zostały przekształcone w strefę nowoczesnej przedsiębiorczości.
27 Domy w betonie drążone Marcin Charciarek
Studentki - Ewelina Proszek, Karolina Leśniak i Magdalena Woźniczka – zostały laureatkami XIV Edycji Konkursu Architektura betonowa – Gra brył – Dom w krajobrazie. 23 czerwca 2014 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.
28 Kostka brukowa z tradycją Dawid Hajok
BRUK-BET jest firmą rodzinną, z całkowicie polskim rodowodem. Stale poszerza swoją ofertę, proponując nowe rozwiązania I produkty. To już nie tylko kostka brukowa – jak wielu mogłoby sadzić – ale również m.in. dekoracyjne ogrodzenia betonowe, kamienie elewacyjne oraz posadzki ogrodowe.
30 Carpenter Center for the Visual Arts - jedyny budynek Le Corbusiera w USA Wojciech Niebrzydowski
Największym problemem projektowym okazały się niewielkie wymiary działki mającej pomieścić budynek o rozbudowanym programie funkcjonalnym i formie odpowiadającej ambicji Le Corbusiera. Architekt musiał kilkakrotnie zmieniać projekt, ponieważ władze Uniwersytetu Harvarda obawiały się, że budynek zbytnio zbliży się do istniejącej historycznej zabudowy. Budowa zakończyła się w 1963 r. Sam architekt był nieobecny na otwarciu obiektu i przed śmiercią nie zdążył zobaczyć swojego dzieła.
34 Nowe OST dotyczące betonu Piotr Piestrzyński
Tematyce związanej z nowymi OST, czyli dokumentami, na które czeka środowisko projektantów i wykonawców dróg, poświęcone było seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu w trzecim dniu XX Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego Autostrada – Polska.
36 Propozycja: 1334,6 km w betonie Piotr Piestrzyński
Ponad 1300 km dróg w Polsce powinno się charakteryzować jak najmniejszą ingerencją, długą żywotnością, jak najłatwiejszym utrzymaniem, oszczędnościami energii elektrycznej, większym bezpieczeństwem ruchu, czyli powinno być wykonane w betonie. Takie są propozycje Departamentu Technologii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z przedstawicielami departamentu – dyrektorem Wacławem Michalskim i Witoldem Zapaśnikiem rozmawia Piotr Piestrzyński.
38 4 PL zakład produkcyjny Chryso w Polsce Chryso Polska
23 lipca 2013 roku, po trwającej blisko 10 miesięcy budowie, firma CHRYSO POLSKA oddała do użytku zakład produkcyjny 4 PL. Otwarcie zakładu w naturalny sposób zwiększyło możliwości zaspokojenia rosnących potrzeb w zakresie wydajności, dostępności oraz terminowości dostaw domieszek do betonu. Realizując politykę wdrażania nowych technologii, zakład 4 PL zaczyna produkcję najnowszych osiągnięć CHRYSO.
42 Gmina Ustka buduje drogi betonowe Piotr Piestrzyński
W ciągu ostatnich siedmiu lat na terenie gminy Ustka powstało ponad 16 km lokalnych dróg betonowych. Ponad 12 kilometrów gmina wybudowała własnymi siłami. Od 2013 roku nastąpiła zmiana i gmina ogłasza przetargi na budowę dróg betonowych. W 2013 roku firmy zewnętrzne wykonały ponad 4 km dróg, a na 2014 rok gmina zaplanowała budowę ponad 7,5 km kolejnych betonowych odcinków. – Na początku, by przekonać mieszkańców do budowy dróg betonowych, mówiliśmy, że drogi te będą podwaliną pod budowę nawierzchni asfaltowej. Dzisiaj mieszkańcy sami toczą bój o to, która droga najpierw zostanie wykonana w betonie – mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka.
44 Powstaje nowy pas startowy na lotnisku w Pyrzowicach Piotr Piestrzyński
30 września 2014 zakończy się budowa nowego betonowego pasa startowego Katowice Airport w Pyrzowicach. Nowy pas umożliwi wykonywanie z Pyrzowic rejsów na dalszych dystansach bez konieczności międzylądowania samolotów w celu dotankowania. Dzięki dłuższej drodze rozbiegu przy starcie większość samolotów dalekodystansowych, np. jumbo jety, będzie mogła startować ze swoją maksymalną masą startową.
46 Nawierzchnie drogowe dla dróg gminnych w świetle nowego katalogu typowych konstrukcji nawierzchni sztywnych Piotr Mackiewicz, Antoni Szydło
W ostatnim czasie obserwuje się znaczny rozwój technologiczny w budowie i projektowaniu nawierzchni betonowych w Polsce. Realizowane są inwestycje zarówno dla dróg wyższych jak i niższych klas. Równolegle z tym niedawno opracowano weryfikację i aktualizację Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni Sztywnych wydanego w 2001 roku.
52 Krecia robota - teraz to brzmi dumnie Aneta Długosz
Dzisiejsi pasażerowie metra warszawskiego z pewnością nie zaprzątają sobie głów myśleniem o historii budowy czy perypetiach związanych w powstawaniem kolejnych odcinków kolei podziemnej. Oni spieszą się do pracy. Oni udają się na stację i chcą szybko dojechać. Szczęściarze, mają taką możliwość. Mają również perspektywy na kolejne odcinki i nowe stacje. Wystarczyło poczekać… prawie 90 lat.
56 Nowe spojrzenie na historię Katarzyna Strzyteska Chęcińska
Na terenie Gdańska powstaje nowy obiekt – Muzeum II Wojny Światowej. Obiekt nowoczesny zarówno z punktu widzenia architektury, funkcji, kultury, edukacji, jak i technologii wykonania. Pierwszy etap budowy, zakończony latem 2014 roku, stanowił duże wyzwanie technologiczne, m.in. za sprawą pierwszego takiego na skalę polską podwodnego betonowania; ułożenia 25 tysięcy m3 betonu na głębokości 15-16 metrów.
59 Zapraszamy na VIII Dni Betonu 2014 Piotr Piestrzyński
– Dopracowujemy wszystko, co związane z konferencją Dni Betonu: program, tematykę i układ referatów oraz omawiamy przebieg wszystkich wydarzeń towarzyszących. Zarówno Komitet Organizacyjny jak i Rada Programowa są przekonane, że konferencja będzie bardzo dobra, a to, czy okaże się kolejnym sukcesem, to już ocenią sami uczestnicy. Zapraszam w październiku na Dni Betonu do Wisły – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas spotkania Rady Programowej VIII Konferencji Dni Betonu, które odbyło się 26 czerwca 2014 roku. Dni Betonu – największe w Polsce forum skupiające szerokie spectrum osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale także z budownictwem – odbędzie się w dniach od 13 do 15 października 2014 r. w Wiśle.
60 Zrównoważone budownictwo w technologii betonu Hubert Witkowski
W artykule zostały przybliżone zagadnienia związane z tematyką zrównoważonego rozwoju w kontekście certyfikacji budynków. Na przykładzie systemu certyfikacji budynków LEED, przedstawione zostały zagadnienia związane z oceną rozwiązań konstrukcyjnych w aspekcie materiałowym, a także problemy związane z wdrażaniem proekologicznych rozwiązań w technologii betonu.
63 MasterPolyheed Konrad Grzesiak, Michał Zapała
Możliwe jest szybkie zacieranie posadzek betonowych w temperaturze otoczenia <10st.C oraz skrócenie czasu oczekiwania wejścia na zacieranie o połowę. Do tego niezbędne jest jednak wykorzystanie rozwiązań z użyciem MasterPolyheed oraz Master X-Seed, jak również urządzenia pod nazwą HummSonde.
64 Popiół lotny w cemencie - rola fazy amorficznej Sylwia Kuchar
Na długo przed wynalezieniem cementu portlandzkiego Rzymianie i Grecy wznosili okazałe obiekty, do budowy których wykorzystywali kamień wapienny i popiół wulkaniczny. Popiół reagował z wapnem, dając w efekcie twardy i trwały produkt odporny na korozję. Od nazwy włoskiego miasta – Pozzuoli – położonego nad morzem Tyrreńskim popioły czy też pyły wykazujące opisane wyżej właściwości zostały określone terminem pucolana (pozzolan).
68 Wzajemne powiązania: projektant-producent betonu-wykonawca Grzegorz Bajorek, Marta Kiernia-Hnat
Generalnie zakres relacji pomiędzy producentem betonu a projektantem, oraz producentem betonu a wykonawcą, objęty jest rozdziałem 6 normy PN-EN 206 [1] zatytułowanym „Specyfikacja betonu” oraz rozdziałem 7 zatytułowanym „Dostawa mieszanki betonowej”. Wyróżnienie w poprzednim zdaniu producenta betonu jest celowe, gdyż to producent betonu jest centralnym podmiotem normy PN-EN 206. To jemu dedykowany jest ogrom obowiązków związanych z zapewnieniem jakości wyrobu (kontrola zgodności). Na nim też spoczywa odpowiedzialność za właściwe wytworzenie produktu w odniesieniu do zdefiniowanych w zamówieniu wymagań – nie może więc odpowiadać za właściwości, które nie zostały określone w zamówieniu.
74 II Uniwersytet Betonu: zespołowe zwycięstwo studentów Politechniki Warszawskiej redakcja
Najlżejszy i najbardziej wytrzymały beton w ramach konkursu zespołowego podsumowującego II edycję Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże zaprojektowali studenci Politechniki Warszawskiej. W projekcie wzięło udział w sumie blisko 300 studentów i naukowców z 23 uczelni.
75 4 miliardy ton cementu Dariusz Konieczny
W 2013 roku na świecie wyprodukowano 4 miliardy ton cementu. To o 9,4% więcej niż w 2012 roku. Światowym liderem w produkcji cementu pozostają Chiny, skąd pochodzi prawie 60% światowej produkcji cementu. Produkcja cementu w krajach zrzeszonych w CEMBUREAU stanowiła 6%. Pod względem wielkości produkcji Polska z 14,5 mln ton znalazła się na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.
78 Europejskie trendy także w Polsce Piotr Piestrzyński
– Nowe rozwiązania wprowadzane są równolegle w zakładach polskich oraz na przykład niemieckich. Myślę tu chociażby o modnym obecnie lakierowaniu powierzchni betonowych. Mimo iż rozwiązanie to wymaga sporego zaangażowania wykonawcy, zachowania większego niż przy standardowej produkcji reżimu technologicznego, to efekty są naprawdę zadowalające – mówi Arnold Tomala, dyrektor handlowy Remei Polska.
Polecamy: