Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.

Notice (8): Undefined variable: banner1 [APP/View/Layouts/default.ctp, line 104]

Wydanie 3(79)/2017

Od Wydawcy
Jan Deja, strona: 5

 

Drodzy Czytelnicy!

Życie pędzi niczym „Pendolino” na najlepszym odcinku trasy do Warszawy – ani się obejrzeliśmy, a za nami ponad połowa roku 2017. W środku gorącego – nie tylko pogodowo – lata patrzymy na Polskę, na polską gospodarkę, na polskie budownictwo, próbując analizować stan obecny, perspektywy i potencjalne zagrożenia. Po ubiegłorocznych spadkach w inwestycjach, pierwsza połowa bieżącego roku przyniosła zauważalną poprawę nastrojów w całej gospodarce, w tym również w budownictwie. Kwartalny wzrost PKB o 4 procent, nadwyżka budżetowa w połowie roku, to z pewnością wskaźniki, które cieszą i napawają optymizmem, zauważalnym chociażby w poprawiających się prognozach zdecydowanej większości ośrodków analitycznych. Większość z nich jest zgodna co do tego, że bieżący rok może zakończyć się wzrostem PKB zbliżonym do 4%.

Należy tylko mieć nadzieję, że w sprzyjających warunkach poprawiającej się koniunktury europejskiej gospodarki ten pozytywny trend wzrostowy naszej gospodarki zostanie utrzymany w kolejnych latach. Analizując bliżej sytuację naszego budowlanego podwórka, można nareszcie potwierdzić zauważalną poprawę nastrojów u większości uczestników rynku. Choć z wieloma „poślizgami”, ale inwestycje infrastrukturalne wreszcie wchodzą w fazę wykonawczą, budownictwo mieszkaniowe ma się coraz lepiej, a przed kwartałem pisaliśmy o dobrych perspektywach budownictwa mieszkaniowego – to wszystko przekłada się na wspomnianą poprawę klimatu biznesowego. Ze zrozumiałych względów, my patrzymy na budownictwo także przez pryzmat sytuacji na rynku cementu i betonu. Świat produkuje rocznie ok. 4,6 mld ton cementu, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż 35 lat temu. Oznacza to, że obecnie „konsumujemy” rocznie kilkanaście mld m³ betonu, stawiając ten wyrób na drugim miejscu – bezpośrednio po wodzie – wśród dóbr używanych przez naszą cywilizację. Oczywiście, dzisiaj udział Europy w światowym rynku cementu tylko nieznacznie przekracza pięć procent, wobec 80 procent produkcji całej Azji. Nasze, polskie, prawie 15,6 mln ton w roku 2016 plasuje nas na znaczącym 4. miejscu w Europie. Wiele innych, równie ciekawych informacji na temat cementu znajdą Państwo na stronach 76. i 77. w tekście przygotowanym przez Dariusza Koniecznego. Wspomniany optymizm zauważalny jest także w prognozach branży cementowej. Przewidywania naszych ośrodków analitycznych wskazują, że tegoroczna „konsumpcja” cementu w Polsce może wzrosnąć o ok. 4,5%, do poziomu zbliżonego do 16,3 mln ton. Są także prognozy bardziej optymistyczne – na przykład nasz stały współpracownik Marcin Peterlik z IPiAG przewiduje osiągnięcie w roku 2017 poziomu 16,6 mln ton. Analitycy przewidują również dość zgodnie wyraźne przekroczenie poziomu 17 mln ton w roku 2018.

Po tej sporej dawce danych statystycznych i analitycznych chciałbym zwrócić Państwa uwagę na pewne bloki tematyczne, które tradycyjnie przygotowaliśmy w naszym piśmie. Od kilkunastu lat w kwartalniku BTA szeroko piszemy o architekturze betonowej. Również dzisiaj znajdą Państwo u nas sporą porcję informacji o dobrej, czasami aż niezwykłej architekturze, w której ogromną rolę odgrywa beton. Jego plastyczna forma w początkowej fazie przygotowania daje architektowi wręcz nieograniczone możliwości twórcze. W tekstach o toruńskich Jordankach zobaczą Państwo efekty pięknej współpracy pomiędzy Jackiem Lenartem i pochodzącym z Teneryfy Fernando Menisem. Oglądający Jordanki często zauważają, że czegoś podobnego jeszcze nie widzieli. Widzą zaś niezwykle skomplikowaną, piękną bryłę, która powstała jako efekt pasjonującej pracy z betonem. Pisząc zaś o warszawskich Koszykach, kolejny raz pokazujemy, jak mądrze użyty beton pomaga w rewitalizacji zabytkowej substancji miejskiej.

Największą część kwartalnika stanowią teksty o betonie w nawierzchniach drogowych, ale w bieżącym wydaniu koncentrujemy się na drogach samorządowych. Od lat pokazujemy możliwości betonu cementowego na drogach lokalnych i z satysfakcją zauważamy, że coraz więcej samorządów docenia zalety takich rozwiązań. Oceniamy, że w ostatnich dwudziestu latach w różnych miejscach Polski powstało około 700 km dróg samorządowych, na których zastosowano nawierzchnię betonową. Patrząc na to, co dzieje się w tym obszarze, postanowiliśmy uhonorowywać samorządowców mających te „betonowe” sukcesy na swoim koncie. Tytułem „Dobrego Gospodarza” wyróżniliśmy w tym roku wójta gminy Korzenna Leszka Skowrona oraz burmistrza miasta i gminy Ujazd Tadeusza Kaucha. Jesteśmy zdecydowani, aby kontynuować tę kampanię w kolejnych latach. Jak zwykle, w naszym piśmie znajdą Państwo pokaźną dawkę tekstów technicznych i technologicznych „de facto” pokazujących, jak nowoczesnym i zaawansowanym materiałem jest beton, ten światowy wicelider w zakresie „konsumpcji”.

Życząc choć chwili udanego, wakacyjnego wypoczynku, zapraszam do lektury naszego pisma.

Jan Deja

Polecamy: