Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.

Numer Bieżący 2(82)/2018

Wydanie 2(82)/2018

  Drodzy Czytelnicy! Ani się nie obejrzeliśmy, a tu na horyzoncie już koniec pierwszej połowy roku. Roku, w który weszliśmy z mocnym „budowlanym przytupem”. Pisałem w pierwszych dniach lutego, że grudzień i styczeń nie „zamroziły” budów, potem trochę postraszył pogodowo marzec, a od pierwszych dni kwietnia właściwie weszliśmy w lato. Połowa maja – w tym czasie piszę te słowa – to bez wątpienia już początek kilkumiesięcznego szczytu sezonu budowlanego. Po dobrym wyniku roku 2017 – szacujemy, że poziom sprzedaży cementu oscylował w pobliżu 17 mln ton – wiele wskazuje na możliwość przekroczenia granicy 18 mln w roku bieżącym. Pokazywane przez GUS dane produkcyjne z pierwszych miesięcy roku potwierdzają, że producenci cementu zakładają właśnie taki scenariusz rozwoju rynku budowlanego. Dla uważnych obserwatorów rynku nie powinno to być jakimś poważnym zaskoczeniem.


Spis Treści

Str. Tytuł Autor PDF
0
1 Okładka BTA
2 Reklama ATLAS ATLAS
3 Raklama CHRYSO CHRYSO
4 Spis treści BTA
5 Od Wydawcy Jan Deja
  Drodzy Czytelnicy! Ani się nie obejrzeliśmy, a tu na horyzoncie już koniec pierwszej połowy roku. Roku, w który weszliśmy z mocnym „budowlanym przytupem”. Pisałem w pierwszych dniach lutego, że grudzień i styczeń nie „zamroziły” budów, potem trochę postraszył pogodowo marzec, a od pierwszych dni kwietnia właściwie weszliśmy w lato. Połowa maja – w tym czasie piszę te słowa – to bez wątpienia już początek kilkumiesięcznego szczytu sezonu budowlanego. Po dobrym wyniku roku 2017 – szacujemy, że poziom sprzedaży cementu oscylował w pobliżu 17 mln ton – wiele wskazuje na możliwość przekroczenia granicy 18 mln w roku bieżącym. Pokazywane przez GUS dane produkcyjne z pierwszych miesięcy roku potwierdzają, że producenci cementu zakładają właśnie taki scenariusz rozwoju rynku budowlanego. Dla uważnych obserwatorów rynku nie powinno to być jakimś poważnym zaskoczeniem.
6 Przemysł cementowy - rozwijamy polską gospodarkę Piotr Piestrzyński
Zwiększone zapotrzebowanie na cement, związane z intensywnym rozwojem budownictwa oraz budową dróg krajowych i autostrad w ramach drugiej perspektywy unijnej, to ważne wyzwanie dla branży cementowej w Polsce. Jest to wyzwanie, któremu branża jest w stanie sprostać. Proponujemy stabilny jakościowo produkt, powstający wyłącznie na bazie krajowych surowców, który pozwala realizować najśmielsze wizje projektantów i architektów - mówiono na śniadaniu prasowym Stowarzyszenia Producentów Cementu, które 11 kwietnia 2018 r. odbyło się w Warszawie. Według prognoz instytutów badawczych, analizujących sytuację sektora budowlanego, można spodziewać się, że sprzedaż cementu w 2018 roku będzie zbliżona do 18 mln ton, co oznacza wzrost o 6-7% w stosunku do wyniku roku 2017.
11 Reklama CEZ ESCO Polska CEZ
12 Budownictwo się rozpędza Marcin Peterlik
W Polsce utrzymuje się obecnie bardzo dobra koniunktura makroekonomiczna – tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale 2017 r. wyniosło 5,1 procent, a wzrost w całym roku wyniósł 4,6 procent. Wzrost gospodarczy był zdecydowanie wyższy niż w latach poprzednich. Według najnowszej, opracowanej w kwietniu, prognozy makroekonomicznej IPAG, korzystna koniunktura w 2018 r. będzie się utrzymywała – wzrost PKB ma wynieść 4,1 procent. Rok 2019 przyniesie tylko nieznaczne spowolnienie wzrostu do poziomu 3,6 procent. Bardzo dobrą wiadomością jest nadejście długo oczekiwanego ożywienia w inwestycjach – w czwartym kwartale ub.r. nakłady na środki trwałe, po siedmiu kwartałach spadków lub minimalnych wzrostów, zwiększyły się o ponad 11 procent. Wzrost inwestycji w całym 2017 roku ukształtował się na poziomie 5,2 procent. IPAG prognozuje, że w latach kolejnych dynamika popytu inwestycyjnego będzie większa – w 2018 r. wyniesie 10,5 procent, a rok później 7,5 procent.
14 Premium w bieli Karolina Rułka
Myśląc „cement”, mamy przed oczami szary materiał, dający niewyobrażalne możliwości...Co przychodzi nam do głowy, gdy pomyślimy „biały cement”? ...Nie da się ukryć – premium...
16 Powaga, stabilność, zaufanie Paweł Pięciak
Gdyby powstał w Warszawie czy Krakowie - byłby ozdobą tych miast, zasobnych przecież w wartościową architekturę. Został zbudowany w Siedlcach, obecnie mieście zaledwie powiatowym, liczącym niespełna osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców. Monumentalny budynek sądu rejonowego otrzymał drugą nagrodę XXI konkursu "Polski Cement w Architekturze".
19 Reklama BRUK-BET BRUK-BET
20 Autorzy domu sprawiedliwości Paweł Pięciak
Rozmowa z Błażejem Hermanowiczem i Stanisławem Rewskim z warszawskiej pracowni HRA Architekci. W XXI konkursie "Polski Cement w Architekturze" pracownia otrzymała II nagrodę za realizację siedziby Sądu Rejonowego w Siedlcach.
24 Betonowe drogi samorządowe - trwałość i bezpieczeństwo - infografika SPC
26 Wkrótce nowa OST na "Drogi betonowe - niezmiennie dobre" Piotr Piestrzyński
Najważniejsza informacja: - W przyszłym tygodniu Departament Studiów zamierza zarekomendować Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad nową Ogólną Specyfikację Techniczną na nawierzchnie betonowe - zakomunikował Marcin Nowacki, dyrektor Departamentu Studiów GDDKiA, podczas seminarium pt. "Drogi betonowe - niezmiennie dobre", które 9 maja 2018 roku odbyło się w Kielcach. Wśród samorządowców, którzy budują drogi betonowe rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu "Dobry Gospodarz". Jego laureatami zostali: Marcin Majcher - burmistrz miasta i gminy Ożarów (woj. świętokrzyskie) oraz Józef Swaczyna - starosta strzelecki (woj. opolskie).
29 Reklama ANDROIMPEX ANDROIMPEX
30 Zamiast doraźnych korzyści wybieram oszczędności w dłuższej perspektywie Piotr Piestrzyński
Czy przebudowa drogi powiatowej Izbicko - Otmice była dobrą decyzją? - Na pewno tak. W powiecie już dawno zastanawialiśmy się nad wykorzystaniem technologii betonowej. Skłoniła nas do tego oszczędność środków związanych z utrzymaniem drogi w dłuższej perspektywie czasowej. W samorządach często myśli się o doraźnych korzyściach. Buduje się drogę asfaltową, która wytrzyma 3-4 lata, zaczyna się "sypać" i znowu ją remontujemy. My na Opolszczyźnie mieliśmy doświadczenie z autostradą z lat 30., która przetrwała 70 lat i wierzymy, że droga Izbicko - Otmice na pewno przetrwa kilkadziesiąt lat - mówił Józef Swaczyna, starosta strzelecki. 9 maja 2018 roku Józef Swaczyna otrzymał od Stowarzyszenia Producentów Cementu tytuł "Dobrego Gospodarza" za wybudowanie drogi betonowej Izbicko - Otmice.
32 Samorządowe drogi betonowe na lata - infografika SPC
33 Program - Dobry gospodarz SPC
34 Mamy wiele do zrobienia nie tylko na drogach krajowych Pie
– Obecnie mamy około 3500 km autostrad i dróg szybkiego ruchu, a docelowo powinniśmy ich mieć ponad 7500 km. To ogromna przestrzeń do zagospodarowania. Takiego skoku nie dokonamy od razu. Dlatego w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat mamy bardzo wiele do zrobienia, zarówno na drogach krajowych, jak i na drogach niższych kategorii – mówiła Agnieszka Krupa, zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury, podczas seminarium „Drogi Betonowe – niezmiennie dobre”, które 9 maja 2018 r. odbyło się na targach Autostrada – Polska w Kielcach.
35 Reklama SIKA SIKA
36 Krosno otwarte na technologie budowy trwałych dróg Piotr Piestrzyński
– Poszukujemy trwalszych technologii, a budowa dróg z betonu jest obecnie na tyle dopracowana, że chcemy ją stosować na konkretnych odcinkach przeznaczonych dla ruchu ciężkiego. Na pewno takie rozwiązanie przyniesie oszczędności eksploatacyjne w perspektywie 30 lat użytkowania – mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna, podczas I Karpackiej  Konferencji Naukowo-Technicznej, która w dniach 20-21 marca 2018 roku odbyła się w Krośnie.
38 Krośnieńskie ulice z betonu lanego i wałowanego Pie
Dwie ulice, jedna z betonu lanego, a druga z betonu wałowanego, powstały w Krośnie. Ulica Żniwna została zbudowana w 2014 roku, a zakończenie budowy ul. Wisze planowane jest na czerwiec 2018 roku. Na ulicę z betonu wałowanego wykonawca – Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie – udzielił 14 lat gwarancji.
40 Co piąty samorządowiec chce wykorzystać technologię betonową na drogach Pie
Co czwarty respondent wskazał, że w 2018 r. rozważa sięgnięcie po nową technologię budowy dróg, a co piąty, że rozważa wykorzystanie technologii betonowej – takie są wyniki badań na temat nawierzchni dróg samorządowych przeprowadzonych pod koniec 2017 r. przez Data Tribe oraz ARC Rynek i Opinia na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu.
42 O nadrabianiu zaległości i likwidacji białych plam Piotr Piestrzyński
– Rozwój dróg to rozwój regionu i chcemy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu przyczynić się do tego, by Polska Wschodnia, w której gospodaruje również Grupa Ożarów, nadrobiła zaległości drogowe w stosunku do Polski Zachodniej – mówił Marek Surowiec, dyrektor ds. strategii i członek zarządu Grupy Ożarów SA, podczas II Warmińsko-Mazurskiej Konferencji Drogowej, która 11 kwietnia 2018 r. odbyła się w Olsztynie.
45 Reklama Schomburg Schomburg
46 Na zróżnicowaną aurę wiosną i latem Wojciech Korzeń
Wytwórnie betonu towarowego mogą wykorzystać rozwiązania firmy SCHOMBURG przy produkcji mieszanek betonowych w zróżnicowanych warunkach temperatury, charakterystycznych zarówno dla okresu wiosennego, jak i letniego. Szeroka gama naszych domieszek umożliwia produkcję mieszanek betonowych z uwzględnieniem szczególnych warunków wytwarzania, transportu i wbudowania. Przedstawiamy propozycje domieszek do betonu na okres wiosenno-letni.
47 Oficyna Wydawnicza - Polski Cement SPC
48 Warszawskie ulice z betonu wałowanego Piotr Piestrzyński
Warszawskie ulice: Pszeniczna, Myśliwska, Na Skraju i Ruczaj (I etap) uzyskały w 2017 roku nawierzchnie z betonu wałowanego. Wykonawca - budżetowy Zakład Remontów i Konserwacji Dróg w Warszawie - wykonał je w ramach "Programu poprawy jakości eksploatacyjnej dróg nieutwardzonych". Dzięki programowi realizowanemu przez stołeczny ratusz w latach 2017-2018 nawierzchnie z betonu wałowanego uzyskają jeszcze: ul. Ruczaj (II etap), ul. Makowska, ul. Inowłodzka i ul. Szamotulska.
50 W kwietniu w Węgrowie poznaliśmy efekty wrześniowego seminarium w Kielcach Piotr Piestrzyński
Czy gminy i powiaty są zainteresowane drogami betonowymi? Najdobitniej mówi o tym przykład wschodnich powiatów województwa mazowieckiego. Po seminarium informacyjnym, które we wrześniu 2017 roku odbyło się w Siedlcach, na terenie powiatów węgrowskiego i sokołowskiego powstało kilka odcinków dróg z betonu wałowanego. - Mieszkańcy bardzo pozytywnie oceniają drogi betonowe. Idziemy w beton, gdyż w naszej gminie on się sprawdził - przyznaje Janusz Kur, zastępca wójta gminy Sokołów Podlaski.
53 Reklama MC-Bauchemie MC-Bauchemie
54 Rola betonu w uprzemysłowieniu budownictwa w drugiej połowie XX wieku doc. dr inż. Stanisław M. Wierzbicki, mgr inż. Jan Sieczkowski
Opublikowany w BTA artykuł „Sprzeczna wytycza drogę” zwrócił uwagę na możliwości uprzemysłowionych metod wznoszenia konstrukcji betonowych w budownictwie mieszkaniowym. Warto więc przypomnieć, jakie i dlaczego tak duże znaczenie miały konstrukcje betonowe (wielki blok, wielka płyta) w realizacji masowego budownictwa wielorodzinnego w drugiej połowie XX wieku. Podejmując temat aktualnej sytuacji w budownictwie wielorodzinnym, uznaje się, że liczba budowanych mieszkań jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, a ich ceny są bardzo wysokie. Równocześnie rozważa się, w jakim stopniu zasoby mieszkaniowe wzniesione w latach ubiegłych w technologii wielkopłytowej odpowiadają współczesnym wymaganiom
59 Barwienie betonu - techniczne aspekty stosowania pigmentów Ewelina Szymczak, Michał Oleksik
Każdy pigment służący do barwienia betonu musi wykazywać wysoką odporność na silnie alkaliczne środowisko oraz odporność na działanie światła i czynników atmosferycznych, a jednocześnie zapewniać powtarzalność wybarwienia wyrobów gotowych. Artykuł stanowi przegląd technicznych aspektów barwienia betonu pigmentami firmy ATLAS oraz wpływu różnych czynników na końcowy efekt wybarwienia betonu.
62 Wytyczne do projektowania, wykonywania i oceny betonów architektonicznych Mostowych Krzysztof Kuniczuk,
Rozpoczęcie stosowania betonu mostowego architektonicznego w Polsce pokazało, że istniejące zalecenia są niewystarczające. Brak przypisania odpowiednich kategorii betonu architektonicznego do typów konstrukcji mostowych sprawia, że projektanci mają problem z zakwalifikowaniem ich do odpowiedniej kategorii, natomiast wykonawcy starają się nadinterpretowywać zapisy w celu obniżenia kosztów wykonania obiektów. Brak dokładnych wymagań na etapie przetargu powoduje, że koszty wykonania betonu architektonicznego mostowego są niedoszacowywane, a to pociąga za sobą chęć stosowania materiałów o niskiej jakości oraz wpływa na obniżenie standardu wykonania powierzchni. Rozmaicie interpretowane są również zapisy o elemencie referencyjnym oraz o odległości obserwacyjnej. Brak szczegółowych zapisów odnośnie oceny betonu architektonicznego mostowego w procesie, gdzie brak jest wiodącej roli architekta, przyczyni się do wielu niejasności i konfliktów, które mogą się pojawić przy realizacji poszczególnych odcinków np. tras S3, S7, S8. Artykuł jest próbą uzupełnienia zapisów zawartych w publikacji „Beton architektoniczny. Wytyczne techniczne”, według której tworzone są specyfikacje dla tego materiału. Ma na celu usprawnienie współpracy między zamawiającym, wykonawcą i nadzorem przy realizacjach związanych z wykonywaniem betonu architektonicznego mostowego.
65 Reklama MAPEI MAPEI
67 Reklama Ropczyce Ropczyce
68 Badania wstępne cementu dr inż. Grzegorz Bajorek, dr inż. Maciej Gruszczyński, mgr inż. Marta Kiernia-Hnat, dr inż. Zdzisław Kohutek
Już 15 lat minęło, odkąd w naszej budowlanej rzeczywistości pojawiła się Europejska Norma dotycząca betonu. Jej pierwsza wersja o numerze PN- -EN 206-1:2003 weszła w życie w 2003 roku, a jej gruntowna modyfikacja w 2014 spowodowała też korektę numeru na PN-EN 206:2014-04, by po ostatniej kosmetycznej nowelizacji przybrać oznaczenie PN-EN 206+A1:2016-12. Przez cały ten okres wzrastało znaczenie tego dokumentu wskutek jednoczesnego wdrażania do praktyki projektowej i wykonawczej szczególnie Eurokodów i norm z nimi powiązanych. W chwili obecnej raczej już rzadko przywołuje się w specyfikacjach wymogi stawiane betonowi w odniesieniu do starej Polskiej Normy PN-B-06250:1988, a odkąd beton towarowy doczekał się w końcu statusu wyrobu budowlanego podlegającego znakowaniu znakiem budowlanym, taka praktyka będzie całkowicie wykluczona. Wynika to z faktu, że obowiązek znakowania znakiem budowlanym na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym wymusza odniesienie się w krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych (DWU) do aktualnej Polskiej Normy wyrobu, a dla betonu towarowego jest to wyłącznie norma PN-EN 206. Stanie się ona zatem dokumentem do obowiązkowego stosowania przez wszystkich (bez wyjątku) producentów betonu towarowego. Mało tego, obowiązek ten będzie kontrolowany przez Urząd Nadzoru Budowlanego szczebla wojewódzkiego.
69 Reklama CTB CTB
72 Dobre wyniki i prognozy dla rynku betonu towarowego Piotr Piestrzyński
W 2017 roku produkcja betonu towarowego w Polsce wzrosła o 11% w stosunku do 2016 roku i wynosiła 22,6 mln m3. – Analizując obecną sytuację gospodarczą, liczbę realizowanych i planowanych inwestycji, szacujemy, że najbliższe lata także będą cechowały się rosnącymi wolumenami produkcji – mówił Michał Daszkiewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. 26 kwietnia 2018 r. odbyła się XV – jubileuszowa – gala Kampanii Znaku Jakości „Dobry Beton”. Spotkanie było okazją do podsumowań i spojrzenia w przyszłość.
74 Branża cementowa wspiera walkę z zaleganiem odpadów na wysypiskach i walkę ze smogiem SPC
76 Dobre praktyki w transporcie - wywrotki wannowe SPC
78 DNI BETONU 2018. 8-10 października - Wisła SPC
79 Reklama REMEI REMEI
80 Reklama BASF BASF
Polecamy: