Zmiany widoczne w kontroli jakości, zarządzaniu, świadomości i wiedzy

26 wytwórni betonu towarowego z całego kraju odebrało 25 kwietnia 2013 roku w Warszawie Znaki Jakości „Dobry Beton”. Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce rozstrzygnęło dziesiątą - jubileuszową edycję kampanii Dobry Beton.

Kampania Znaku Jakości „Dobry Beton” została zainicjowana 10 lat temu przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Stowarzyszenie Producentów Cementu od początku wspiera kampanię "Dobry Beton". Przewodniczący SPC jest członkiem Kapituły Znaku Jakości "Dobry Beton", a kwartalnik "Budownictwo, Technologie, Artcitektura" (BTA) - patronem medialnym akcji.

W ciągu dekady ocenie przez kapitułę znaku jakości poddało się ponad 70 wytwórni betonu. W tym roku certyfikaty Znaku Jakości „Dobry Beton” otrzymało 26 wytwórni betonu, w tym 6 po raz pierwszy. Co zmieniło się w zakładach betoniarskich w ciągu 10 lat?

– Przede wszystkim kontrola jakości i zarządzanie procesem produkcyjnym. Zmieniła się też świadomość służb technicznych i wiedza ludzi - know – how,  standardy bhp, usprzętowienie, stan techniczny i kultura techniczna – wyliczał organizator kampanii Piotr Rusecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. - Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tymi zmianami – dodał.

W jubileuszowej gali oprócz producentów betonu towarowego wzięli udział m.in. Francesco Biasioli – sekretarz generalny ERMCO, prof. Jan Deja – dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. Włodzimierz Mucha – wiceprezes SARP i Tomasz Żuchowski – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Oprócz gratulacji dla organizatorów i zdobywców certyfikatów pojawiły się także informacje kluczowe dla producentów betonu towarowego. – Ustawa o wyrobach budowlanych przybrała formę projektu. Jednym z wyrobów budowlanych jest beton towarowy. Mam nadzieję, że w tym roku rzeczona ustawa się pojawi – poinformował dyrektor Tomasz Żuchowski z MTBiGM.

Jubileuszowa gala Dobrego Betonu była ostatnią, w której przewodniczącym Kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” był prof. Lech Czarnecki z Politechniki Warszawskiej. Środowisko producentów betonu towarowego brawami podziękowało profesorowi Czarneckiemu za 10 - letnią pracę. Obowiązki przewodniczącego kapituły przejął prof. Jan Małolepszy z Akademii Górniczo - Hutniczej.

WYTWÓRNIE BETONU - LAUREACI X EDYCJI KAMPANII „DOBRY BETON”

  1. Białystok – Zachód (PPH-U Kombinat Budowlany Sp. z o.o.
  2. Bydgoszcz – Glinki (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  3. Bytom – Bobrek (th-beton Sp. z o.o.)
  4. Gdańsk – Nowy Port (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  5. Kielce – Nowiny (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  6. Kraków – Rybitwy (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  7. Kraków – Zabłocie (th-beton Sp. z o.o.)
  8. Leszno – Gronowo (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o
  9. Miejska Górka (WALBET A.D.K. Walkowiak Sp.j.)
  10. Opole – Wschód (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  11. Polkowice (th-beton Sp. z o.o.)
  12. Poznań – Karolin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  13. Poznań – Suchy Las (BT Poznań Sp. z o.o.)
  14. Poznań – Zatorze (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  15. Poznań – Zegrze (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  16. Przemyśl – Sielec (TRANSBET Mariusz Grochowicz Sp.j.)
  17. Ryki – Kazimierzyn (PPHU Paweł Ostrzyżek)
  18. Sieradz – ul. Wojska Polskiego (Cemex Polska Sp. z o.o.)
  19. Stargard Szczeciński – Strachocin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  20. Mobilna Wytwórnia – W4 (FU Staniszewscy Sp.j. – Staniszewski, Kulis)
  21. Warszawa – Augustówka (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  22. Warszawa – ul. Chełmżyńska (Cemex Polska Sp. z o.o.)
  23. Warszawa – Tarchomin (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  24. Warszawa – Żerań Wschodni (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  25. Wrocław – ul. Rychtalska (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  26. Wrocław – Klecina (th-beton Sp. z o.o.)

Prof. Lech Czarnecki – przewodniczący kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” (z prawej) i Piotr Rusecki – prezes SPBTwP wręczają Certyfikat Znaku Jakości „Dobry Beton” Markowi Czepcowi, kierownikowi wytwórni betonu Kraków – Zabłocie należącej do firmy th-beton Sp. z o.o.

26 laureatów tegorocznej kampanii "Dobry Beton"


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.