ELIMINACJE KONKURSU POWER CONCRETE 2012 - CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY

Zespół Lafarge Cement Małogoszcz kierowany przez Pawła Madeja - ze średnią wytrzymałością 43MPa i różnicą sięgającą 0,7 MPa - zwyciężył w eliminacjach II Konkursu Power Concrete 2012, które 17 września 2012 r. rozegrano na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Konkurs Power Concrete –organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu – po raz pierwszy odbył się w 2010 roku podczas konferencji Dni Betonu. Wtedy zadaniem uczestników było wyprodukowanie betonu o jak najwyższej wytrzymałości na ściskanie. Zadaniem drugiej edycji konkursu było osiągnięcie 43 MPa średniej wytrzymałości na ściskanie liczonej z trzech próbek.

- To zupełnie inne zadanie.Chodzi o dokładność w produkcji betonu, uzyskiwaną m.in. poprzez wiedzę, umiejętności technologów. Trafienie w zadaną wytrzymałość średnią, przy możliwie małym rozrzucie wyników, jest zadaniem trudnym – mówił prof. Jacek Śliwiński,przewodniczący jury. Oprócz niego nad przebiegiem konkursu czuwali także: dr inż. Artur Łagosz, dr inż. Grzegorz Bajorek, dr inż. Zdzisław Kohutek oraz mgr inż. Zbigniew Pilch.

Do eliminacji, które 17 września odbyły się na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stanęło 17 zespołów z całego kraju. Każdy przedstawił do oceny trzy próbki betonu.

Po przeprowadzeniu pomiarów okazało się, że pierwsze miejsce zajął Lafarge Cement Małogoszcz, drugie miejsce - Betor, trzecie - Schomburg Polska, czwarte – Cemex Polska i piąte – Chryso Polska. Te zespoły zmierzą się podczas wielkiego finału, który 8 października zostanie rozegrany w Wiśle.

Reprezentujący zwycięski zespół Paweł Madej podkreślał, że osiągnięty sukces jest efektem pracy zespołowej. – Na mnie spoczywało opracowanie receptury. Koledzy - Jacek Auguścik i Jacek Nieckarz - odpowiadali za przygotowanie i przechowywanie próbek. Na tym etapie precyzja, dokładność i staranność mają ogromne znaczenie – tłumaczył Paweł Madej, kierownik Laboratorium Betonu Lafarge Cement.

- Wyniki eliminacji pokazały, że postawione zadanie nie było łatwe. Beton miał mieć wytrzymałość średnią 43 MPa,a mieliśmy wyniki od 36 do 52 MPa. Umiejętności startujących oceniam wysoko.Oczywiście konkurs, to pewien rodzaj zabawy. Przecież nikt nie każe producentowi betonu trafiać w określoną wytrzymałość średnią. W większości przypadków badany beton miał od 40 do 46 MPa, a to dobre wyniki – ocenił prof.Jacek Śliwiński.

Prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu był bardzo zadowolony z przeprowadzonych eliminacji. – Wystartowaliśmy ambitnie dwa lata temu i uczestnicy konkursu pokazywali wtedy maksymalne możliwości betonu. W tym roku zadanie zostało mocno utrudnione. Otrzymanie zbliżonej średniej wytrzymałości, przy niewielkiej zmienności wyników, na poziomie 43 MPa, to zadanie trudne. Jeżeli

patrzę na wyniki, że spośród 17 startujących zespołów aż 11 zmieściło się w przedziale 41a 45 MPa, pięć zespołów było bardzo blisko 43 MPa i jest w ścisłym finale – to mogę mówić o profesjonalizmie startujących. Cel, który postawiliśmy przed uczestnikami konkursu został osiągnięty – dodał prof. Jan Deja.

Prof. Jacek Śliwiński podkreślił,że sprawne przeprowadzenie eliminacji było możliwe dzięki niezawodności wykorzystanej do pomiarów najnowszej maszyny wytrzymałościowej firmy Controls Automax serii Smart Line 3000 kN. – Controls Polska po raz drugi bierze udział w konkursie Power Concrete. Pomiary konkursowe są prowadzone na naszej maszynie. Dla naszej firmy konkurs jest sprawdzeniem możliwości maszyny wytrzymałościowej, jej dokładności, walorów technicznych i niezawodności – podkreślała Małgorzata Skalska, dyrektor generalny Controls Polska.

Finał konkursu Power Concrete zostanie rozegrany 8 października 2012 r., w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu 2012.


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.