Ernest Jelito nowym Przewodniczącym SPC
Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement S.A., został wybrany na Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas posiedzenia Zarządu SPC, które odbyło się 14 grudnia 2018 r. w Krakowie.
Ernest Jelito zastąpił na stanowisku Przewodniczącego SPC Andrzeja Ptaka, prezesa Grupy Ożarów S.A., który złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji w związku z przejściem na emeryturę 1 stycznia 2019 r. Ogłoszenie zmiany warty w stowarzyszeniu nastąpiło podczas Barbórki SPC, która odbyła się 14 grudnia 2018 r. w Tomaszowicach k. Krakowa. Przedstawiciele przemysłu cementowego i ich goście brawami podziękowali odchodzącemu przewodniczącemu Andrzejowi Ptakowi za lata pracy dla stowarzyszenia i przywitali nowego - Ernesta Jelito.
Nowy Przewodniczący SPC Ernest Jelito (z lewej) i odchodzący Andrzej Ptak (z prawej)
Ernest Jelito urodził się w 1958 r. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z Grupą Górażdże, w której przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, związany jest od 1982 roku. W latach 2001-2005 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Grupy Górażdże. Przez kolejne 11 lat pełnił funkcję dyrektora technicznego koncernu HeidelbergCement. Zarządzał strategicznymi projektami dotyczącymi inwestycji, technologii, R&D oraz innowacji we wszystkich aktywnościach koncernu na całym świecie. Od 2015 roku jest prezesem zarządu Górażdże Cement S.A. i dyrektorem generalnym Grupy Górażdże.
STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW CEMENTU (SPC) powstało w 1990 roku. W imieniu swoich członków podejmuje działania, których głównych celem jest rozwój przemysłu cementowego. Stowarzyszenie jest rzecznikiem przemysłu wobec organów administracji państwowej, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych i innych instytucji, a od 2004 roku także wobec instytucji europejskich. SPC jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego - Cembureau.
Pozostałe aktualności i informacje
2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.
2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.
2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.
2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.
2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.