ad

Ernest Jelito nowym Przewodniczącym SPC

Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement S.A., został wybrany na Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas posiedzenia Zarządu SPC, które odbyło się 14 grudnia 2018 r. w Krakowie.

Ernest Jelito zastąpił na stanowisku Przewodniczącego SPC Andrzeja Ptaka, prezesa Grupy Ożarów S.A., który złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji w związku z przejściem na emeryturę 1 stycznia 2019 r. Ogłoszenie zmiany warty w stowarzyszeniu nastąpiło podczas Barbórki SPC, która odbyła się 14 grudnia 2018 r. w Tomaszowicach k. Krakowa. Przedstawiciele przemysłu cementowego i ich goście brawami podziękowali odchodzącemu przewodniczącemu Andrzejowi Ptakowi za lata pracy dla stowarzyszenia i przywitali nowego - Ernesta Jelito.

Nowy Przewodniczący SPC Ernest Jelito (z lewej) i odchodzący Andrzej Ptak (z prawej)

Ernest Jelito urodził się w 1958 r. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z Grupą Górażdże, w której  przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, związany jest od 1982 roku. W latach 2001-2005 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Grupy Górażdże. Przez kolejne 11 lat pełnił funkcję dyrektora technicznego koncernu HeidelbergCement. Zarządzał strategicznymi projektami dotyczącymi inwestycji, technologii, R&D oraz innowacji we wszystkich aktywnościach koncernu na całym świecie. Od 2015 roku jest prezesem zarządu Górażdże Cement S.A. i dyrektorem generalnym Grupy Górażdże.

STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW CEMENTU (SPC) powstało w 1990 roku. W imieniu swoich członków podejmuje działania, których głównych celem jest rozwój przemysłu cementowego. Stowarzyszenie jest rzecznikiem przemysłu wobec organów administracji państwowej, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych i innych instytucji, a od 2004 roku także wobec instytucji europejskich. SPC jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego - Cembureau.


Pozostałe aktualności i informacje

Nawierzchnia kolejnego odcinka A2 będzie z betonu niskoemisyjnego

2024-10-23
Nawierzchnia z betonu niskoemisyjnego, która powstaje na odcinku VI autostrady A2 budowanym przez firmę Strabag, będzie także realizowana na odcinku VII autostrady A2 budowanym przez firmę Intercor. W zeszłym tygodniu wykonaliśmy tam odcinek próbny – poinformował Piotr Molenda z Cement Ożarów podczas IV Forum Beton w Drogownictwie, które 23 października 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.