Nagrody Dni Betonu 2016

Prof. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej, prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, Piotr Smolarczyk – prezes firmy Budpol, architekt Tomasz Konior i prezes Andrzej Balcerek od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże otrzymali nagrody Dni Betonu 2016.

 

Podczas uroczystej kolacji, która odbyła się 11 października 2016 r. na zakończenie drugiego dnia konferencji Dni Betonu, nagrody wręczał Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Uroczystość oglądało blisko 960 uczestników konferencji.

- To już 12 lat tradycji, kiedy wyróżniamy wybitne osoby, który przyczyniły się do tego, że beton był, pozostaje i będzie atrakcyjnym materiałem budowlanym. Podobnie jak w poprzednich latach kapituła Dni Betonu pracowała bardzo intensywnie, analizując różne kandydatury, żeby wybrać pięciu kandydatów, którzy dzisiaj otrzymają to zaszczytne wyróżnienie – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Nagrody Dni Betonu 2016 otrzymali:

  1. Prof. Kazimierz Furtak – od czasów studiów na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej związany z macierzystą uczelnią, prorektor, a potem przez dwie kadencje rektor Politechniki Krakowskiej, były przewodniczący Związku Mostowców RP, obecny szef Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN
  2. Prof. Zbigniew Giergiczny – od zawsze związany z cementem i betonem, niekwestionowany autorytet w zakresie m.in. dodatków mineralnych do betonu, wybitny talent dydaktyczny, od blisko 20 lat łączy pracę naukową na Politechnice Śląskiej z pracą w Grupie Górażdże
  3. Piotr Smolarczyk – prezes firmy Budpol, która zbudowała wiele kilometrów betonowych dróg ekspresowych i autostrad w Polsce m.in. S8 i A1, człowiek który z pasją podchodzi do betonu (nagrodę odbierał syn – Michał Smolarczyk)
  4. Tomasz Konior – wybitny architekt, twórca wielu obiektów z betonu architektonicznego m.in. siedziby NOSPR w Katowicach, nagrodzonej w konkursie Polski Cement w Architekturze  
  5. Andrzej Balcerek – od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże, przez wiele lat prezes Grupy Górażdże, wspierał rozwój technologii betonowej także jako wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu

Gratulujemy!

pie


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.