Rekordowa liczba 960 uczestników konferencji Dni Betonu

- Cieszę się, że jestem w tym miejscu i jest tu tak duże zapotrzebowanie na dyskusję środowiska naukowego i przemysłu. To bardzo istotne, by integrować te dwa obszary jeszcze mocniej, by ze sobą nawzajem współpracowały i tworzyły nową jakość – mówił Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podczas otwarcia IX konferencji Dni betonu, która w dniach 10-12 października 2016 odbyła się w Wiśle. W Dniach Betonu wzięła udział rekordowa liczba 960 uczestników.

Konferencja Dni Betonu, organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, obraduje co dwa lata począwszy od 2000 roku. To platforma spotkań przemysłu produkcji betonu towarowego i świata nauki. - Wierzyć się nie chce, że 16 lat zaczynaliśmy te spotkania mając na sali 200 uczestników. To ogromna satysfakcja dla organizatorów, że konferencja rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. To dowód na to, że jest potrzeba organizacji cyklicznych konferencji w świecie inżynierskim polskiej branży betonowej i w gronie kadry menadżerskiej przemysłu – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia konferencji i poinformował, że w Dniach Betonu 2016 bierze udział  rekordowa liczba 960 uczestników.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a w uroczystości otwarcia uczestniczyli Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Jacek Bojarowicz – Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.

Podczas 10 sesji tematycznych konferencji wygłoszono 42 referaty. Z kolei w materiałach konferencyjnych opublikowano 102 referaty w dwóch tomach o objętości ponad 1500 stron.

Wokół sali konferencyjnej było 35 stoisk firm prezentujących swoją ofertę. Konferencja miała 13 partnerów programowych oraz 9 sponsorów.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na nowoczesną formułę konferencji, którą wzbogacało 11 pokazów technologicznych, zajęcia warsztatowe z  technologii betonu architektonicznego w budownictwie infrastrukturalnym, sesja posterowa oraz dwie debaty problemowe:  „Polska infrastruktura drogowo–kolejowa – doświadczenie i perspektywy” oraz „Budownictwo mieszkaniowe – szansa na rozwój”.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji rozegrano finał konkursu Power Concrete, którego celem jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. W tym roku 33 zespoły projektowe miały do zrealizowania następujące zadanie: wykonanie betonu cementowego o maksymalnym stosunku wytrzymałości na ściskanie do gęstości. Pierwsze miejsce i czek na 7500 zł zdobył zespół Centrum Technologicznego BETOTECH działający w ramach struktur Grupy Górażdże w składzie: Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Damian Dziuk i Artur Golda.

Pięć stowarzyszeń obecnych na konferencji Dni Betonu podpisało deklarację „o merytorycznym i technologicznym wsparciu dla opracowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych”. Pod deklaracją podpisy złożyli:

- Andrzej Ptak – przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu

- Maciej Marciniak – prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce

- Tadeusz Wasąg – prezes Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej

- Mariusz Ścisło – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

- Ryszard Zając – prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów

- Zapraszamy do współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie technologii wspierających rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie, deklarujemy gotowość do udziału w konsultacjach i grupach roboczych, a także dostarczania informacji i opinii w tym obszarze. Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza oraz doświadczenia mogą być bardzo pomocne przy tworzeniu strategii, która zapewni realizację ambitnych planów przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć zarówno w zakresie technologii budowlanych jak i ochrony środowiska – napisali sygnatariusze deklaracji przekazanej m.in. do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podczas uroczystej kolacji na zakończenie drugiego dnia konferencji wręczono nagrody Dni Betonu – dla osób, które przyczyniły się do tego, że beton był, pozostaje i będzie atrakcyjnym materiałem budowlanym. Nagrody otrzymali: prof. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej, prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, Piotr Smolarczyk – prezes firmy Budpol, architekt Tomasz Konior i prezes Andrzej Balcerek od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże.

pie


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.