Rola sektora w gospodarce analiza LeBipe

The Concrete Initiative jest inicjatywą zrzeszającą organizacje zajmujące się promocją zrównoważonego budownictwa w Europie, powołaną przez: CEMBUREAU (the European Cement Association), BIBM (the European Federation for Precast Concrete) i ERMCO (the European Ready Mixed Concrete Organization). Organizacje te w dniu 19 listopada opublikowały wyniki analizy przygotowanej przez firmę konsultingową Le BIPE, dotyczącej efektu mnożnikowego przemysłu cementowego oraz betonowego na gospodarkę w Europie.

Wyniki analizy jednoznacznie wskazują na istotny wpływ przemysłu na poziom zatrudnienia w regionie oraz gospodarkę niskoemisyjną. W rzeczywistości, każde euro wytworzone w sektorze pozwala na wygenerowanie 2,8 euro w innych gałęziach gospodarki.

Pełna prezentacja dostępna jest tutaj:

Silny wpływ na gospodarkę europejską:

  1. W roku 2012 sektor cementowy i betonowy wygenerował 20 mld euro wartości dodanej. Zatrudnienie wynosiło 384 tysiące miejsc pracy w UE28. W regionie funkcjonowania CEMBUREAU bezpośrednia wartość dodana to 22 mld euro oraz 413 tysięcy miejsc pracy.
  2. Wartość dodana w ramach zakupów oraz wydatków na zatrudnienie bezpośrednie i pośrednie osiągnęła w UE-28 poziom 56 mld euro oraz pozwoliła na stworzenie 1,08 mln miejsc pracy. W regionie CEMBUREAU wartość dodana wynosiła 60 mld euro oraz stworzono 1,15 mln miejsc pracy.
  3. Efekt mnożnikowy w tych sektorach wynosił 2,8. Oznacza to, że w UE-28 każde 1 euro wartości dodanej pozwoliło na wygenerowanie 2,8 euro w całej gospodarce. Podobny wskaźnik został odnotowany w regionie CEMBUREAU.
  4. Sektor cementowy i betonowy ma bardzo silny wpływ na gospodarkę lokalną. Wzrost eksportu produktów z sektora cementowego w UE-28 pozwolił na utrzymanie poziomu produkcji. Wartość eksportu jest wliczana do kalkulacji efektu mnożnikowego, ponieważ ma ona wpływ na lokalną gospodarkę oraz miejsca pracy.
  5. Tak wysoki efekt mnożnikowy uwzględnia jedynie wkład w górę łańcucha dostaw. Nie jest w nim uwzględniana wartość dodana wygenerowana przez sektor budowlany, pracowników sektora betonowego, prac wykończeniowych, podwykonawców itp.

Kluczowy produkt dla gospodarki niskoemisyjnej

  1. Sektor cementowy w UE podjął szereg działań w celu redukcji śladu węglowego na etapie produkcji. Emisje wynikające z produkcji zostały obniżone o 13% pomiędzy rokiem 1990 a 2013.
  2. Cement oraz beton stanowią istotny wkład do gospodarki o obiegu zamkniętym, w szczególności poprzez wykorzystanie surowców z recyklingu oraz odpadów jako paliw alternatywnych
  3. Dzięki swoim właściwościom, beton stanowi istotny wkład w gospodarkę niskoemisyjną poprzez zastosowanie w takich obszarach, jak:
    – zrównoważone rolnictwo
    – infrastruktura
    – wytwarzanie energii i efektywność energetyczna
    – zrównoważone budownictwo
  4. Beton może być poddawany recyklingowi w 100%, co pozwala na optymalne wykorzystanie surowców

Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.