Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Zwycięzcy rundy kwalifikacyjnej - finaliści konkursu Power Concrete 2023 z jurorami

Konkurs Power Concrete organizowany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu od 2010 roku jako wydarzenie towarzyszące konferencji DNI BETONU. Celem konkursu jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który dzięki swojej wiedzy może modyfikować właściwości betonu.

W otwarciu kwalifikacji VII edycji konkursu Power Concrete wzięli udział: prof. Jacek Śliwiński, prof. Jan Deja, prof. Jerzy Jedliński, Zbigniew Pilch – szef marketingu SPC i Marcin Goleń z CONTROLS Polska.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego. Podczas VII edycji konkursu w skład jury weszli: prof. Artur Łagosz z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Grzegorz Bajorek z Politechniki Rzeszowskiej, Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce i Wojciech Leja ze Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej.

Zadanie kwalifikacyjne, do którego stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, polegało na wyprodukowaniu betonu o średniej wytrzymałości na ściskanie najbliższej 69 MPa mierzonej na trzech kostkach-próbkach betonu.

Pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej wywalczył zespół technologów STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa.

Kolejne miejsca w finale konkursu wywalczyli:

2. MIX-BET Beton (wynik: 69,2 MPa) w składzie:

- Jacek Gil i Michał Czubała (MIX BET Beton Sp. z o.o.)

- Kamil Fiks i Patryk Kucharski (Atlas Sp. z o.o.)

3. STACHEMA Polska 2 (wynik: 69,2 MPa)

4. Cement OŻARÓW (wynik: 68,6 MPa): Piotr Molenda i Kamil Ślusarczyk

5. BET-TRANS Paweł Tarasiuk (wynik: 69,8 MPa)

Zwycięzcy dzisiejszych kwalifikacji zmierzą się w dwuetapowym finale. Zadanie finałowe polega przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.

W pierwszym etapie finału, który zostanie rozegrany 11 września na AGH w Krakowie finaliści wykonają próbki-kostki betonu z surowców otrzymanych od organizatora konkursu.

Drugi etap finału zostanie rozstrzygnięty 9 października w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia konferencji DNI BETONU.

Jak poinformował prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji DNI BETONU, do 4 września 2023 r. na konferencję zapisało się już 870 uczestników.

Gospodarzem rundy kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete i pierwszego etapu finału jest Katedra Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Sponsorem konkursu jest firma CONTROLS Polska, dostawca maszyny wytrzymałościowej.

Obsługę laboratoryjną rundy finałowej w Wiśle zapewnia Centrum Technologiczne Budownictwa INSTYTUT BADAŃ I CERTYFIKACJI.

Pula nagród w tej edycji konkursu została powiększona i wynosi 20 tys. zł.


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.