Ruszyła rejestracja na Concrete Roads 2023 w Krakowie

W przyszłym roku w Krakowie w dniach 25-28 czerwca odbędzie się XIV edycja międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym, które gromadzi najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata. Sympozjum odbywa się co cztery lata, a poprzednio miało miejsce w Berlinie. Współorganizatorzy konferencji, europejska organizacja EUPAVE i polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu właśnie uruchomili rejestrację uczestników.

Drogi betonowe są istotnym elementem odpowiedzi na wyzwania jakie niesie ze sobą przyszłość w zakresie infrastruktury. Ochrona środowiska wymaga mocnego działania m.in. w zakresie zmniejszania emisji CO2 nie tylko na etapie budowy, ale całego cyklu życia nawierzchni. Z kolei rosnące natężenie ruchu samochodowego, w tym przede wszystkim ruchu ciężkiego powoduje, że coraz istotniejsza jest wytrzymałość. Aktualne wyzwania znalazły swoje odbicie w programie Concrete Roads 2023. Głównym mottem XIV edycji sympozjum jest hasło „Betonowe drogi do zielonego świata”.  Znalazło one odzwierciedlenie w programie, w którym oprócz klasycznych tematów technicznych, takich jak projektowanie, materiały, konstrukcja i zastosowania, dużą wagę przywiązuje się do tematów zrównoważonego rozwoju, takich jak Europejski Zielony Ład, budownictwo o obiegu zamkniętym oraz aspekty gospodarcze i społeczne dróg betonowych.

W ramach naboru tematów zgłoszono ponad 100 abstraktów z całego świata. Wśród nich znajdzie się wiele ciekawych tematów z zakresu m.in. innowacyjnych dróg betonowych odnoszących się do takich zagadnień, jak big data, BIM, ITS, czujniki i pozyskiwanie energii z drogi – drogi elektryczne czy bardziej tradycyjnych kwestii budowy i utrzymania różnorodnych nawierzchni betonowych.

„EUPAVE z przyjemnością przyjęło polską kandydaturę do organizacji XIV Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads. Jednym z powodów takiej decyzji jest ogromny rozwój sieci autostrad w Polsce, w której beton odgrywa ważną rolę. W żadnym innym kraju europejskim nie buduje się tylu betonowych dróg, co w Polsce. Również w dziedzinie dróg samorządowych polski przemysł cementowo-betonowy od wielu lat z powodzeniem promuje zalety techniczne i aspekty zrównoważonego rozwoju nawierzchni betonowych, aż do poziomu władz lokalnych. Polska może być postrzegana jako przykład dla innych krajów w Europie i na całym świecie.” – mówi Luc Rens, Dyrektor Zarządzający EUPAVE, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Programu Technicznego Concrete Roads 2023.

Organizatorem Concrete Roads 2023 wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu jest EUPAVE (European Concrete Paving Association). Partnerami wydarzenia są również PIARC World Road Association, International Society for Concrete Pavements oraz Polski Kongres Drogowy. Obecnie rozpoczęła się rejestracja uczestników wydarzenia, która jest dostępna w niższej premierowej cenie tzw. early-birds. Więcej informacji o wydarzeniu i formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie concreteroads2023.com.  


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.