Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.
Trzy pokazy praktyczne podczas Sesji Warsztatowej DNI BETONU 2021
Trzy pokazy przygotowane przez firmy: ATLAS, MAPEI oraz SIKA Poland odbyły się 12 października 2021 r. w drugim dniu XI DNI BETONU. Zdaniem prof. Zbigniewa Giergicznego z Politechniki Śląskiej, Sesja Warsztatowa była bardzo udaną częścią konferencji DNI BETONU 2021, która zawsze łączy teorię z praktyką.
Pierwszy pokaz firmy ATLAS pt. „Wykorzystanie metod analitycznych w ocenie barwy betonu barwionego – przykłady praktyczne”. Była bardzo ciekawie prowadzony, z podkładem naukowym, został wyjaśniony proces uzyskiwania odpowiedniego odcienia barwy. Pokaz prowadzili Michał Oleksik i Ewelina Fiks.
Drugi pokaz – firmy MAPEI pt. „Domieszka redukująca zawartość powietrza w betonie. Obszary zastosowań” – dotyczył poprawy właściwości mieszanki betonowej stosowanej np. na posadzkach. Pokaz był praktyczny, interesujący. Było duże zainteresowanie. Widzowie mogli wziąć udział w konkursie na poprawne wytypowanie wagi próbki – kostki betonu. Pokaz prowadzili: Konrad Fita, Jakub Augustyn i Michał Woźniak.
Trzeci pokaz pt. „Cyfryzacja w zarządzaniu zapasami” firmy SIKA – dotyczył bardzo istotnego zagadnienia we wszystkich praktycznie branżach – digitalizacji. W tym przypadku chodziło gospodarkę magazynową, związaną ze stosowaniem domieszek na węźle betoniarskim. To rozwiązanie może pozwolić zmniejszyć koszty, ograniczyć straty. Pokaz prowadzili Jacek Olszewski i Dariusz Podsiadlik.
- Sesja warsztatowa podczas tegorocznej konferencji była trochę zawężona, gdyż część firm zrezygnowała z prezentacji ze względu na COVID-19. Ale pokazy, które się odbyły, były interesujące, profesjonalnie przygotowane i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników – ocenił prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, który prowadził Sesję Warsztatową razem z prof. Jackiem Gołaszewskim.
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.
Korzystamy z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie oraz prezentować Ci dopasowane do Ciebie treści. Klikając „Akceptuję” wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.