eM4 Pracownia Architektury Brataniec zdobyła nagrodę główną i nagrodę specjalną XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie. Jury nagrodziło także twórców domu jednorodzinnego Beton House, budynku biurowo - usługowego „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Siedziby Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie.
28 maja 2021 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany rozstrzygnięcia XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Pierwotnie, konkurs na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem roku 2019 r., miał zostać rozstrzygnięty w grudniu 2020 r. Jednak lockdown i obostrzenia z nim związane wpłynęły na przesunięcie finału konkursu przez organizatorów – Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.
W efekcie sąd konkursowy XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze obradował 13 stycznia 2021 r. w Warszawie, a uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 28 maja 2021 r.
Na konkurs zgłoszono 29 obiektów. Sąd konkursowy obradował w następującym składzie:
Po zapoznaniu się z 29 zgłoszeniami jury nominowało do finału konkursu 12 obiektów:
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
DWIE RÓWNORZĘDNE III NAGRODY W WYSOKOŚCI 5 TYS. ZŁ
PRACOWNIA: JEMS Architekci
AUTORZY: zespół projektowy: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Marek Moskal, Karol Olechnicki oraz Maciej Rydz, Mai Bu i Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz
INWESTOR: Transportowy Dozór Techniczny
WYKONAWCA: Budimex S.A.
PRACOWNIA: MPP Sp. z o.o. Sp. k.
AUTORZY: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Macków (główny projektant), Michał Zawadzki (architekt prowadzący), Olga Kanecka, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Karolina Obuszko, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka
INWESTOR: Skanska Property Poland Sp. z o.o.
WYKONAWCA: Skanska S. A.
Opinia o nagrodzonych obiektach: Duże obiekty administracyjne od dziesięcioleci wykorzystują żelbetowe konstrukcje i efektywną ideę tworzenia budynków na wzór „skóry i kości”. „Skóra” - fasada stworzona za pomocą wymyślnych prefabrykatów betonowych, nadaje wyróżnionym budynkom tak pożądanej architektonicznej wagi, należnej państwowej instytucji, jak w przypadku Siedziby Transportowego Dozoru Technicznego, bądź wyrażającej szacunek do historycznego otoczenia, jak w przypadku biurowca „Nowy Targ”.
II NAGRODA W WYSOKOŚCI 10 TYS. ZŁ
PRACOWNIA: Beton House Seweryn Nogalski
AUTORZY: Seweryn Nogalski
INWESTOR: Seweryn i Hanna Nogalscy
WYKONAWCA: Michał Gabroś
Opinia o nagrodzonym obiekcie: Architekt zdolny jest do wyniesienia codziennej, mieszkalnej funkcji w sferę konceptualnej, abstrakcyjnej gry. Można wówczas przyjąć założenie, że dom własny ma być w całości żelbetowym odlewem. Żelazna konsekwencja w kształtowaniu formy za pomocą trójwymiarowego modułu przestrzennego sprawia, że dom wychodzi poza prywatność i użytkowość w sferę czystej architektury.
I NAGRODA GŁÓWNA W WYSOKOŚCI 15 TYS. ZŁ ORAZ DODATKOWO NAGRODA SPECJALNA UFUNDOWANA PRZEZ STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW BETONU TOWAROWEGO W WYSOKOŚCI 5 TYS. ZŁ
PRACOWNIA: eM4 Pracownia Architektury Brataniec
AUTORZY: Marcin Brataniec (główny projektant), Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa,
Marek Bystroń; współpraca: Jan Wojtas (konstrukcja), Paulina Nosalska (zieleń)
INWESTOR: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy
WYKONAWCA:
Generalny wykonawca pawilonu: Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o.;
Realizacja szalunków i konstrukcji żelbetowych: Luno Group Sp. z o.o., Łukasz Wyszkowski;
Realizacja zagospodarowania Terenu: INSTAL-NIKA Sp z o.o. Sp. k.
Opinia o nagrodzonym obiekcie: Ujmująca jest idea powrotu do traktowania betonu jako płynnego kamienia. Umożliwia ona wykonanie odlewu, wyrażającego dowolną formę, jaką tylko wyobraźnia architekta jest w stanie stworzyć. Godną uwagi jest inspiracja, którą stanowiła naturalna forma polodowcowego głazu. Prawdziwy kamień, architekt transponował na formę kamienia sztucznego- betonu. Przyjęta rzemieślnicza metoda budowy, przy użyciu drewnianych szalunków, przypomina, że nawet w XXI wieku, obiekty kształtowane ludzką ręką tworzą niezwykle plastyczny wyraz architektoniczny.