Tytuły „Dobrego Gospodarza” dla Burmistrza Ożarowa i Starosty Strzeleckiego

Marcin Majcher - Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów (woj. świętokrzyskie) oraz Józef Swaczyna - Starosta Strzelecki (woj. opolskie) otrzymali 9 maja 2018 r. tytuły „Dobrego Gospodarza”. Samorządowców nagrodzono za wybudowanie dróg betonowych. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”, na Targach „Autostrada - Polska” w Kielcach.

Tytuł „Dobry Gospodarz” przyznawany jest od 2017 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Otrzymują go przedstawiciele samorządów, które zdecydowały się na budowę dróg betonowych. Drogi betonowe mają większą trwałość (2,5-3,5 krotnie większą niż drogi o nawierzchni bitumicznej), nie koleinują się, mają jasną barwę, a przez to są bezpieczniejsze podczas jazdy nocą i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Samorząd Miasta i Gminy Ożarów ma na swoim terenie 2 drogi betonowe: odcinek Przybysławice – Prusy (ok. 1 km) oraz Gliniany Teofilów (ok. 5,3 km). Budowa kolejnej drogi betonowej rozpocznie się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Samorząd Powiatu Strzeleckiego wybudował drogę betonową Izbicko – Otmice o długości 1,5 km.

Według szacunków SPC obecnie w Polsce w jest około 900 km lokalnych dróg betonowych, a co roku buduje się ich około 120 kilometrów.

Więcej szczegółów o programie „Dobry Gospodarz” można znaleźć na stronie www.programdobrygospodarz.pl

Józef Swaczyna Starosta Strzelecki (z lewej) oraz Marcin Majcher Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów

Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu wręcza tytuł Marcinowi Majcherowi, burmistrzowi Ożarowa

Ernest Jelito, członek zarządu SPC wręcza tytuł staroście Józefowi Swaczynie

Droga betonowa Izbicko - Otmice o długości 1,5 km wybudowana przez Powiat Strzelce Opolskie

Drogi betonowe na terenie gminy Ożarów: droga Przybysławice - Prusy (z lewej) oraz droga Gliniany - Teofilów


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.