Zainteresowanych drogami betonowymi zapraszamy na seminarium i stoisko SPC

Już jutro, 10 maja, zapraszamy na seminarium pt. „Drogi betonowe – mądre budowanie na lata” - Centrum Kongresowe Targów Kielce, sala Omega, godz. 11 – 16. Na tych, którzy nie dotrą na seminarium, a chcą porozmawiać o drogach betonowych, czekamy od 9 do 11 maja na stoisku Stowarzyszenia Producentów Cementu - hala E, stoisko nr 16.

Targi Autostrada – Polska w Kielcach to największa impreza drogowa w Polsce. W tym roku w targach bierze udział 418 wystawców z 20 krajów świata. Jednym z wystawców jest Stowarzyszenie Producentów Cementu.

- Po raz 23. uczestniczymy w targach Autostrada - Polska, a będąc w Kielcach trzeba pamiętać, że województwo świętokrzyskie cementem stoi. Przez te wszystkie lata na targach staraliśmy się pokazać, że na polskiej sieci drogowej jest również miejsce dla dróg z betonu cementowego. Mamy obecnie około 650 km dróg ekspresowych i autostrad z betonu cementowego. Liczymy na budowę zapowiedzianych kolejnych 810 km. W Polsce mamy także około 800 km lokalnych dróg betonowych – mówił podczas otwarcia targów prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

W uroczystym otwarciu targów wzięli udział m.in. Jerzy Szmit - wiceminister infrastruktury oraz Krzysztof Kondraciuk - Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.

Prof. Deja zaprosił na jutrzejsze seminarium pt. „Drogi betonowe - mądre budowanie na lata”, sala Omega, początek o godz. 11.

9 maja, od chwili otwarcia targów stoisko nr 16 Stowarzyszenia Producentów Cementu, które znajduje się w hali E, było odwiedzane przez osoby zainteresowane tematyką dróg betonowych.

Ryszard Nawrocki, który czwartą kadencję jest wójtem gminy Stare Miasto k. Konina, przyjechał na targi Autostrada – Polska żeby dowiedzieć się czegoś więcej o drogach betonowych. – Na terenie Wielkopolski jest niewiele takich dróg, a my szukamy alternatywy dla asfaltu, gdyż ponosimy zbyt duże koszty związane z utrzymaniem dróg gminnych. Oprócz budowy nowych dróg wydajemy na utrzymanie już istniejących około 1 mln złotych rocznie – tłumaczył wójt Nawrocki.

Jak poinformował Radosław Kaczmarek z referatu drogownictwa Urzędu Gminy w Starym Mieście jest około 100 km dróg gminnych. – W tej sieci mamy 20 km dróg o nawierzchni gruntowej i ok. 30 km dróg utwardzonych tłuczniem, które także czekają w kolejce na wykonanie jakiejś nawierzchni – mówił Radosław Kaczmarek. – Na osiedlach już odeszliśmy od asfaltu, budujemy drogi z betonowej kostki brukowej.

Wójt Nawrocki, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, skupiającym 106 gmin i 13 powiatów, chciałby zainteresować drogami betonowymi marszałka województwa. – Chciałbym żeby urząd marszałkowski dopuścił drogi betonowe do finansowania inwestycji w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, z którego finansuje się budowę dróg dojazdowych do pól – tłumaczył Ryszard Nawrocki.

Z kolei Andrzej Zając, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Starym Mieście, który także gościł na stoisku SPC, był zainteresowany możliwościami wykonawstwa dróg betonowych przez taką jednostkę samorządową jak jego zakład.

Od 9 do 11 maja czekamy na Państwa na stoisku Stowarzyszenia Producentów Cementu - hala E, stoisko nr 16.


Pozostałe aktualności i informacje

Między twórcą a tworzywem

2025-01-08
Autorzy projektów pięciu obiektów zostali nagrodzeni w XXVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze. Przy realizacji czterech z nich: Muzeum Wojska Polskiego, Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Sądu Rejonowego w Częstochowie i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia za beton architektoniczny odpowiadał Krzysztof Kuniczuk, niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych.

Beton - hybryda natury i technologii

2024-12-20
- To nagroda dla materiału, który gra główne skrzypce w parku i jest hybrydą natury i technologii – mówiła arch. Justyna Dziedziejko z pracowni topoScape. Pracownie Archigrest i topoScape otrzymały Nagrodę Główną XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 13 grudnia 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Za pełne wykorzystanie tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego

2024-12-13
Pracownia WXCA za projekt Muzeum Wojska Polskiego oraz pracownie Archigrest i topoScape za projekt Parku Akcji „Burza” to zdobywcy dwóch równorzędnych nagród głównych XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 13 grudnia 2024 r. w warszawskiej siedzibie SARP rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację z wykorzystaniem betonu oddaną do użytku do końca 2023 r.

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.